Milas'ın en köklü gazetesi "Önder Gazetesi" web sayfasına hoşgeldiniz .Bugün: .
$ DOLAR → Alış: 2,95 / Satış: 2,96
€ EURO → Alış: 3,30 / Satış: 3,31

Doğalgaz Seferberliği başladı..

Doğalgaz Seferberliği başladı..
  • 20.08.2013
  • 573 kez okundu

ÖNDER Haber /

A. Coşkun EFENDİOĞLU –

Milas’ta doğalgaz abone seferberliği başladı. Geçtiğimiz hafta Muğla Valiliği’ndeki konuyla ilgili toplantıda, Muğla’ya gelecek doğalgaz lisans anlaşmasına, ilçelerin nasıl dahil olacağı konusunda bilgilendirme yapılmıştı. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Milas Kaymakamı M. Bahattin Atçı da, hemen tüm sivil toplum kuruluşları ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerini bir toplantı ile biraraya getirerek, konu ile ilgili bilgi verdiler.

Kaymakam Atçı: “Burada

yaşamaya devam ediyor

olsaydım, hemen abone

olurdum”

Dün saat 14’te Prof. Dr. Aşkıdil Akarca Sahnesi’nde yapılan toplantıda, ilk sözü Kaymakam Bahattin Atçı aldı ve kısaca Valilikte yapılan toplantıda söylenenleri katılımcılara aktardı. Bu toplantıda Doğalgaz’ı en çok isteyen ilçenin Milas olarak göründüğünü de belirten Kaymakam Atçı, bunun iki temel nedeninin olduğunu belirtti.

Öncelikle Milas’ın çukur bir alanda olması nedeniyle, özellikle kış aylarında yoğun ve yaşanamaz bir hava kirliliği içinde olduğunu, ikinci olarak ise, Muğla’nın Organize Sanayi Bölgesi girişimine sahip tek ilçesi olmamız nedeniyle, doğalgazın Milas için olmazsa olmaz bir özelliğe sahip olduğunu belirtti ve “Ben yarın ilişik keserek ayrılıyorum biliyorsunuz. Ama burada yaşamaya devam ediyor olsaydım, hemen abone olurdum” dedi.

Başkan Tokat: “Hepimize görevler düşüyor”

Daha sonra konuyla ilgili ayrıntılı bilgi veren Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla merkeze gelmesi hedeflenen doğalgazın lisans anlaşmasının, yol güzergahında olduğu için Yatağan ve Bayır ile Muğla’ya çok yakın olması nedeniyle Ula’yı içine alacak şekilde düzenlenmiş olduğunu belirtti ve “Herhalde, ileride diğer ilçelerden gelecek baskıları göğüsleyebilmek için, bizlere de böyle bir fırsat sunuyorlar. Ancak süre çok az. 29 Ekim’e kadar mesken elektrik abonelerimizin % 60’ı depozito parası olarak 335 TL’yi gösterdikleri Halk Bankası hesabına yatırırsak, bizi de lisans sözleşmesine alacaklar. Aksi takdirde bu fırsatı çok uzun yıllar için kaçırmış olacağız. Ama Milas olarak bizim, Organize Sanayi Bölgemizi kurarken ve bu hava kirliliğiyle mutlaka bu lisans sözleşmesine katılmamız lazım. Elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” dedi.

Belediye Başkanı Tokat, “Ancak Valilikte bize, nüfusumuzun 55 bin, abone sayımızın da 52 bin olduğu söylendi. Ancak bu rakamda bir yanlışlık var. Çünkü sadece mesken abonelerinin % 60’ının yatırması isteniyor. Şimdi Aydem’den bu rakamları doğru olarak belirlemesini ve doğru rakamlar üzerinden durumun kesinleşmesini bekliyoruz. Ama biz, belediye su işlerimizin mesken abonelerine baktık. 20 bin civarında. Elektrik abonesinin de bu kadar olması gerekiyor. Bunun % 60’ı da 12 bin civarında abone demektir. Bu rakamı 29 Ekim 2013’e kadar sağlamamız gerekiyor. O nedenle Kaymakam Beyle bu toplantıyı acilen düzenlemeyi düşündük. Hepimize görevler düşüyor” dedi.

Kaymakam Atçı: “335 TL

abone parasıdır”

Bu noktada, Kaymakam Bahattin Atçı, “Arkadaşlar, yatırılacak para, şu anda doğalgaz olsa, almak için yatıracağımız abone parası. 335 TL. Doğalgaz geldikten sonra ayrıca bir abone parası yatırmayacağız. Ayrıca, eğer istenen sayıda abone sayısını tutturamazsak ve Milas lisans anlaşması dışında kalırsa, bu para, güncel faiziyle nemalandırılarak hak sahiplerine geri ödenecek. Ben Milas’ın bu depozito parasını yatırabileceğini düşünüyorum. Ayrıca, Milas’a gelecek doğalgaz sadece Organize Sanayi Bölgesi için değil, sadece hava kirliliği için de değil, doğalgaz geldiği için tüple kullandığımız ocaklarımızda da çok ucuza doğalgaz kullanabileceğiz. Bu nedenle, doğalgazı herhalde tüp satanlar dışında herkes isteyecektir ve Milaslı olarak da bu iki aylık sürede bu parayı yatırarak, Milasın doğalgazdan faydalanmasını sağlayacaktır” dedi.

Daha sonra, katılımcılardan gelen çeşitli sorulara cevaplar verilirken, 29 Ekim’de mesken abonelerinin % 60’ının parayı yatırması halinde, Milas’ın da Muğla’ya gelecek doğalgaz lisans sözleşmesine dahil edileceği ve bildirildiğine göre 1 yıl ile 5 yıl içinde doğalgazın Milas’a geleceği belirtildi.

Bu noktada Kaymakam Atçı, “Tabii bunları her ihtimale karşı limitler olarak belirlemişlerdir. Ancak ben, çok kısa bir zamanda doğalgazın Milas’a da geleceğini tahmin ediyorum. En geç bir-iki yıl içinde gaz gelir” dedi.

Belediye Başkanı Muhammet Tokat da, “Tabii ki bu gaz, bu lisans sözleşmesiyle Milas mücavir sınırlarına boru hattıyla getirilecektir. Milas içindeki dağıtımı ise ayrı bir şirkete veya bizim kuracağımız bir oluşuma, Botaş tarafından ihale edilerek, kent içindeki dağıtımı yapılacaktır” şeklinde bilgi verdi.

Başkan Tokat: “Hesaba

para yatırılmaya

başlanabilir”

Belediye Başkanı Tokat, gelen istekler üzerine, Kaymakamlık, Belediye ve MİTSO gibi kurumlarda oluşturulacak yetkili birimlere de, bankaya yatırılmak üzere abonelik parasını kabul edecek birimler oluşturulması vb. gibi gelişmeleri, vatandaşlara çeşitli yollarla duyuracaklarını belirtti ve Milaslıların, hesaba para yatırmaya başlayabileceklerini kaydetti.

Belediye Başkanı Tokat, daha sonra, yarın (bugün) Soma’daki yeni görevine başlamak için ilçemizden ayrılacak olan Kaymakam Bahattin Atçı’nın, son gününde bile böyle bir toplantıya katılmasının çok önemli olduğunu belirterek, kendisine teşekkür edip yeni görevinde başarılar diledi.

Milas’ın altyapı

projesinin ihalesi için..

Başkan Tokat, yarın (bugün) ise Ankara’ya İller Bankası ile Milas’ın altyapı projesinin ihale edilebilmesi için Meclis’in verdiği yetkiyle sözleşme yapmaya gittiğini belirterek, “Finans sorunu çözülüyor. İşler umduğumuzdan da hızlandı. Milasımıza hayırlı olsun” dedi.

Daha sonra, yarın Bafa’da başlatılacak olan Milas 3. Uluslararası Festivali hakkında kısa bilgi veren Başkan Tokat, herkesi festival katılmaya ve katkı vermeye davet etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ