“Tuzla Sulak Alanı’ndaki flamingo sayısı 13 bini geçti”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

“Tuzla Sulak Alanı’ndaki flamingo sayısı 13 bini geçti”
Bu içerik 459 kez okundu.

Koruma altında olan Tuzla Sulak Alanı’na Aralık ayının başlarında gelmeye başlayan flamingolar gün batımında fotoğraf tutkunlarına bulunmaz görüntüler sunuyor.

Milas - Bodrum karayolu üzerindeki koruma altında olan Tuzla Sulak Alanı’na Aralık ayının başlarında gelmeye başlayan flamingolar gün batımında fotoğraf tutkunları için tablo gibi güzellikler sergiliyorlar.

 

80’e yakın kuş türü

konaklıyor

Boğaziçi Mahallesi sınırları içindeki Tuzla Sulak Alanı’na Aralık ayı başından itibaren gelmeye başlayan flamingoların sayısının her geçen gün arttığı belirtildi.

Boğaziçi ile Meşelik Mahalleleri arasında uçuşlar yapan ve besin açısından son derece zengin sulak alanda 80’e yakın kuş türü ile birlikte konaklayan flamingoların, sulak alan üzerinde ve havada yaptıkları gösteriler, izleyenleri hayran bırakıyor.

Flamingolar, özellikle gün batımında kartpostalları aratmayacak manzaraları ortaya çıkarırken, bu tablolar fotoğraf tutkunları için de doğal bir fon oluşturuyor.

 

‘’Nisan ayının ortalarına

kadar konaklıyorlar’’

Flamingoların soğuk hava koşulları nedeniyle kuzeyden ve genellikle Gediz Deltası’ndan Milas’a gelerek Nisan ayı ortalarına kadar konakladıklarını belirten Moda Tasarımcısı, Doğa ve Kuş Gözlemcisi Hülya Wunderlich (42), “Sulak alan flamingoların yavruları ile birlikte beslenme, hem de barınma açısından Bafa Gölü’nden sonra konakladıkları en doğal ortam. Bu nedenle güzellikleri ile hayran bırakan flamingoları görmek isteyenler çevre il ve ilçelerden hafta sonlarında Milas’a akın ederken flamingoların sayısı gün geçtikçe artıyor. Sulak alandaki filamingolanın sayısı 13 bini aştı” diyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X