Süpermarketlere tepki var!

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Süpermarketlere tepki var!
Bu içerik 524 kez okundu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Üyeleri Soner Çamlıbelen ve Hayati Çorbacı’nın, Oda çalışmalarına ilişkin MİTSO üyelerinin görüş ve önerilerini almak üzere yaptıkları ziyaretlerde en çok, “süpermarketlerin yerel ticareti olumsuz etkilediği, yerel ekonomiye zarar verdiği yönünde şikayetler”le karşılaştığı bildirildi.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Süpermarketlerin yerelde edindikleri kazancı tümüyle merkezlerine gönderdiğinden yakınan MİTSO üyeleri, “Süpermarketler tüm kazançlarını gönderirken sadece buralarda çalışanların ücretleri yerelde kalıyor, ki o da gidenin yanında hiç sayılır” diyorlar.

MİTSO’nun ziyaret ettiği ve süpermarketler konusunda eleştiride bulunan işyerlerinden Kıbrıs Pastanesi sahibi Feridun Bakçek ve aynı işi ikinci şube olarak kendilerine ait yeni pastanelerinde sürdüren kızı Merve Bakçek, süpermarketlerin tüm esnafla rekabet halinde olduğunu söylediler.

İlçemizde süpemarketlerin sayılarının hızla arttığına ve giderek şehir içinde yayıldıklarına dikkat çeken Feridun Bakçek, “Şehir içindeki süpermarketlerin sayısı 40’a yaklaştı. Esnafların sattığı her şeyi süpermarketler de satıyor. Üstelik süpermarketler, sattıkları ürünlerini dışarıdan getiriyorlar, yerel üreticiye bir katkıları yok. Dışarıdan getirdiklerini sattıklarında da aldıkları parayı her gün merkezlerine gönderiyorlar. Yerelde sadece çalışanların maaşları kalıyor, ki o da gidenin yanında hiç sayılır. Odaların, Belediyelerin bu konuda önlem almasını istiyoruz” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de, “MİTSO olarak biz, süpermarketlere karşı yerel üreticilerin korunması amacıyla sürdürdüğümüz girişimlerin ardından önemli bir başarı kazandık. Perakende ticareti düzenleyen yasaya, bunların toplam raf alanının yüzde 1’inin yerel, markalı ürünlere tahsisini sağladık. Ayrıca yerel el sanatlarının korunması için yaptığımız başvurular sonucunda, yok olmaya yüz tutan mesleklere de AVM’lerde yer tahsisini sağladık. Bunlar MİTSO’nun önemli bir başarısı oldu. Bu konudaki girişimlerimizi sürdüreceğiz. Üyelerimizin isteklerini ve şikayet ettiği konuları TOBB’ne ve TOBB kanalıyla ilgili bakanlıklara taşıyacağız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X