Genç Çiftçiler yarıştı

Oktay ÇAYIRLI -

Genç Çiftçiler yarıştı
Bu içerik 546 kez okundu.

Güney Ege Uluslararası 8. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapsamında genç çiftçiler arasında bilgi yarışması düzenlendi… Yarışmaya 12 ilçeden 12 yarışmacı katıldı… Yarışmada birinciliği Bodrum’dan katılan Genç Çiftçi Songül Tüzün kazanırken, Milas’tan Melek Yayla ikinci, Dalaman’dan Pembe Gül Bolat üçüncü oldu ...

8’inci kez kapılarını açan Milas Güney Ege Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda her yıl olduğu gibi bu yıl da Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce Bilgi Yarışması düzenlendi. Dün, fuar alanında gerçekleştirilen yarışmaya Bodrum’dan Songül Tüzün, Dalaman’dan Pembe Gül Bolat, Fethiye’den Sibirya Güven, Kavaklıdere’den Ümmühan Şahan, Köyceğiz’den Ferhat Keskin, Marmaris’ten Nurcan Tosun, Menteşe’den Güldane Yaraş, Milas’tan Melek Yayla, Ortaca’dan Veside Can, Seydikemer’den Mutlu Namak, Ula’dan Nurcan Özderin, Yatağan’dan Özge Kuzluk katıldı.

 

Muğla’da geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen desteklemelerden yararlanan genç çiftçilerin yarışması öncesinde bir konuşma yapan Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammed Sevinç, “Tarım alanındaki yenilikleri, değişiklikleri takip etmeniz açısından sizlerin her yıl sabırsızlıkla beklediği fuarda kurum olarak bizler de her yıl yarışmalar düzenlemeye çalışıyoruz. Bu yıl genç çiftçiler arasında bilgi yarışması yapmayı düşündük. Daha önce Arıcılar, Kadın Girişimciler, Zeytinyağı yarışmaları yapmıştık. Bu yarışmalarla hem fuara renk katmaya hem de üreticilerimizin bilgi birikimini ölçmeye çalışıyoruz. Üretmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Pazarlamasında da sorunların yaşandığını biliyoruz. Ama üretimin olduğu her yerde her alanda mutlaka sorunlar sıkıntılar yaşanıyor. Önemli olan bu sorunları sıkıntıları çözüme kavuşturmak. Bizler sizlerin daha verimli, en iyi şekilde ürünlerinizi alabilmenizi, verimli ve sağlıklı yetiştirebilmeniz için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalardan örnekler vererek konuşmasını sürdüren Sevinç’in ardından yarışmanın jürisinde görev alan Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcıları Mehmet İdar, Enver Aydın ve Veteriner Hekim Songül Topal yerlerine davet edildi.

Yarışmada genç çiftçilere 15 soru yöneltildi. Yarışmaya Bodrum’dan katılan Songül Tüzün soruların büyük bir bölümüne doğru cevap vererek yarışmanın birincisi olurken, Dalaman’dan Pembe Gül Bolat, Köyceğiz’den Ferhat Keskin ve Milas’tan Melek Yayla eşit puan aldı. İkinci ve üçüncünün belirlenmesi için bu yarışmacılara yedek sorular soruldu. Yedek sorulara doğru yanıt veren Milas’tan Melek Yayla ikinci, Dalaman’dan Pembe Gül Bolat üçüncü oldu.

Birinciye ödülü olan Süt Sağım Makinesi Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammed Sevinç, ikinciye Tohum İl Müdür Yardımcısı Enver Aydın, üçüncüye ise hediye paketi İl Müdür Yardımcısı Mehmet İdar tarafından verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X