Menteşe’de Kadın Sığınma Evi için girişimler

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Menteşe’de Kadın Sığınma Evi için girişimler
Bu içerik 540 kez okundu.

Muğla Barosu Kadın Hakları Komisyonu “Erkek Şiddetini Önlemede Kadınların Yasal Hakları Projesi” kapsamında Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Osman Gürün ve Menteşe Belediyesi Başkanı Bahhattin Gümüş’ü ziyaret etti.

Komisyon Başkanı Avukat Sevinç Göcügenci, Komisyon Başkan Yardımcısı Avukat Fatma Gül Evren, Komisyon Üyeleri Hayal Özenç, Nebahat Şahin, Müge Kızılırmak ve Evrim İnan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Menteşe’de yapılması istenen Kadın Sığınma Evleri için Bahattin Gümüş ile görüştü.

Komisyon Üyeleri görüşmelerde, “Ülkemizde olduğu gibi, Muğla’da da kadına yönelik şiddet her geçen gün artmaktadır. Bu artışa rağmen ilimizde sadece Fethiye ilçesinde bir tane Sığınma Evi var. Sığınma evlerinin çoğaltılmasını istiyoruz. Muğla Merkeze yapılmasını istediğimiz Kadın Sığınma Evi için dilekçelerimizi verdik. Projelerimiz hazır. Belediyelerimizden arazi veya mekan talep ediyoruz.  Burada korumak, iş imkanları bulmak, sosyal hayata atılmasını sağlamak ve özgüvenini kazanması için psikolojik destek alması şiddete uğrayan kadınları kurtaracaktır. Bu projemiz  sadece Muğla’da yaşayan kadınlar için değil şehir dışından gelen kadınlar ve yabancı uyruklu kadınlar için de geçerli” derken, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise, konunun çok hassas ve üzerinde titizlikle durdukları bir konu olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bu evler çok kapsamlı ve her ayrıntısının düşünülerek açılması gereken evlerdir. Biz bu konu ile bir gün Düverek Mahallemizde bulunan düğün salonunun orayı düşünmüştük, fakat cezaevine yakın olduğu için iptal ettik. Yeni açılacak sığınma evinin özel güvenliği, gizliliği ve psikiyatri doktorlarını da bunlara katacak olursak kadınların psikolojik ve sosyal anlamda rahatlığı çok önemli. Sığınma Evi için yer bulmak önemli ve zaman isteyen bir iştir. Gereken araştırmaları ve elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz”

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün de, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, “Belediyemiz iradesinde çalışan zabıtalarımız silahsız bir şekilde sığınma evini koruyamaz. Kadına şiddet uygulayan erkek hem zabıtaya hem de kendi eşine tekrar zarar verebilir. Bu tür olaylarla çok karşılaştık. Sadece Belediyenin çözebileceği iş değil. Projenizi araştıracağız. Elimizden geleni yapacağız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X