Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 3 Emekçi Kadın

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 3 Emekçi Kadın
Bu içerik 581 kez okundu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosundan ‘Güne Özel’ bir bilgi notu aldık.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde değişik birimlerde görev yapan ve hayat mücadelesi veren 648 kadın emekçinin çalıştığı bilgisi paylaşılarak başlayan bilgi notunda daha sonra bu emekçi kadınlardan 3’üyle ilgili bazı ayrıntılara yer verilmiş. Bu üç emekçi kadının verdikleri yaşam mücadelesi ile hem örnek oldukları hem de hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıkları belirtilmiş ... 

Muğla’nın büyükşehirleştirilmesinden sonra belediye personeli olarak işe başlayan bu üç kadın emekçinin ilki, MUSKİ Genel Müdürlüğü’nde hizmet veren engelli bir personel. ‘İkincisi, ulaşımda otobüs şoförü olarak ve üçüncüsü ise ‘Kısa Mola’da hizmet veren engelli bir personel ...

Bu vesileyle, tüm emekçi kadınlarımızı saygıyla selamlıyor ve bu özel bilgi notu için teşekkürlerimizi iletiyoruz …

 

Umutlar hiçbir zaman

bitmez!

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğünde görevli Ayşe Karagöz, 17 yaşında geçirdiği hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. 17 yaşında beden eğitimi öğretmenliğine hazırlanan Ayşe Karagöz, omur iliği iltihaplanması nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Ankara ve İzmir’de geçirdiği ameliyatların sonuç vermemesi üzerine tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Hayallerini bırakmayan Ayşe Karagöz, büyükşehir belediyesinde işe başlayarak yeniden hayallerini gerçekleştirmeye başladı. Rahatsızlığından sonra kolay bir süreç geçirmediğini söyleyen Karagöz, “Hayata küsmedim. MUSKİ’ye başladım ve burada olmaktan mutluyum. Buradaki arkadaş çevrem bana karşı anlayışlı ve yardım severler. Burada çalışarak birçok engelimi aştım. İnsanlar engelli olarak bakmadığı taktirde hayatımda başka bir engelim yok. Çalışıyorum ve evime ekmek götürebiliyorum. Kendi ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum. Ailemin desteğiyle arabamı aldım, bu saatten sonra evimi de alıp yalnız bir şekilde hayatımı idame ettirmek istiyorum. Umutlar hiçbir zaman bitmez ve hayat bitti dediğiniz anda tekrardan başlayabiliyor” dedi.

 

Kadınlar ne yaşarlarsa

yaşasınlar hiçbir zaman

pes etmesinler

10 yıl önce eşini kaybeden 42 yaşındaki 2 çocuk annesi Gülgün Yalçınkaya, hayallerinin Büyükşehir’e başladıktan sonra tekrar yeşerdiğini söyledi. Eşini kaybettikten sonra düzenli bir hayatının olmadığını belirten Yalçınkaya, “Ben, ehliyetimi geç alan bayanlardanım. 2005 yılına kadar benim ehliyetim yoktu. 2005 yılında eşimi akciğer kanserinden kaybettikten sonra çocuklarımı bir yere götürüp getirmek için ehliyet almaya karar verdim. Bu kararımın ardından 2005 yılında ehliyete başvurarak ehliyetimi aldım. Eşimi kaybettikten sonra bütün yaşam koşullarım ve düzenim değişti. 10 yıl boyunca ben eşyalarımı koliden çıkartamadım. Düzenimi kuramadım. Daha sonra Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde çalışmaya başladıktan sonra düzenimi yavaş yavaş kurabildim. Büyükşehir’e girmemle birlikte düzenli bir hayatım oldu. Kadınlar ne yaşarlarsa yaşasınlar hiçbir zaman pes etmesinler. Çocuklarınız varsa, sorumluluklarınız varsa hayatta pes etmek gibi bir şansınız zaten yok. Yapabilir miyim yapamaz mıyım diye korkmasınlar ve cesur davransınlar, hayatın tekrarı yok. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün, sadece Muğla’ya değil geleceğimize yatırım yapmış oldu” dedi.

 

Arkadaşlarıma özellikle

evlerinden çıkması için

yardım ediyorum

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin engellilere yönelik yaptığı ‘Kısa Mola’ hizmet binasında görev yapan 29 yaşındaki Serpil Kanat, doğuştan engelli olduğunu belirterek, bir dönem engelli olduğunu kabul etmediğini ve boy aynalarına bakamadığını söyledi. Her engellinin korkularıyla yüzleşmesi gerektiğine dikkat çeken Kanat, şunları söyledi;

“İki defa yanlış ameliyat olduğum için ayağıma giden sinirler kesilmiş. Bu yüzden de yürüme çağına geldiğimde ayaklarım yamuk basıyordu. Okul hayatım sürekli bir sıkıntı ile geçti.1 ay yürüsem an az 6 ay 1 sene evden çıkamıyordum. 9 yıl öncesinde de kesilme kararı alındı. Ben o zamanlarda boydan aynaya hiçbir zaman bakmadım, çünkü aynada kendimi görmediğim sürece engelli olduğumu görüyordum. Kendime özgüvenim geldikten sonra ben aynalara bakmaya başladım. Babam benim çalışmamı hiçbir zaman istemedi. Ben babama her zaman şunu söyledim “Ben düşeyim ama sen hep beni tut. Yanımda ol.” Babamı ikna ettikten sonra Büyükşehir Belediyesinde işe başladım. İşyerimle birlikte daha fazla sosyal aktivitelere katılıyorum. İstediklerimi yapabiliyorum ve şimdi iş yerimde engelli nakli yapıyorum. Engelli arkadaşlarıma yardım ediyorum. Arkadaşlarıma özellikle evlerinden çıkması için yardım ediyorum. Kısa Mola onlar için çok iyi oldu. Engelli arkadaşlarım hiçbir zaman umutlarının peşini bırakmasınlar. İstedikleri neyse onu yapasınlar, keşke dememek için yapsınlar.”

 

“Muğlamızın

güzelliklerine güzellik

katıyorlar”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi statüsüne geçmesinden sonra il genelinde yapılanmaya gittiklerini, özellikle kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak kadınların meslek hayatında erkekler kadar yer almaları için uğraştıklarını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi bünyesinde her alanda kadınlarımızın erkekler kadar hatta daha fazla yer almalarını istiyoruz. Türkiye’ye örnek olan ulaşımda kadın şoförlerimiz bunlardan sadece biri. Dünyada her şey kadının eseridir diyen Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda kadınlarımız her alanda söz sahibi olmalı, ekonomik güçlerini kazanmalıdır. Bütün kadın personelimize işlerinde kolaylıklar diliyor, Muğlamızın güzelliklerine güzellik katacaklarına yürekten inanıyorum” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X