‘İhracatçı Kadınlar’a 8 Mart Güzellemesi

A. Kemal KAŞKAR -

‘İhracatçı Kadınlar’a 8 Mart Güzellemesi
Bu içerik 479 kez okundu.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB) Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu gerçekleştirdiği Çin’deki Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ve Japonya’daki Foodex Gıda Fuarı’na katılan İhracatçı Kadınlarımız, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Türkiye’den binlerce kilometre uzakta karşıladılar.

EİB Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, dünyanın en büyük doğaltaş ve teknolojileri fuarı olan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı her yıl 6-9 Mart tarihleri arasında düzenleniyor. Türkiye’den katılan 130 firmadaki kadın ihracatçılar ekmeklerini taştan çıkarıyor ve her yıl 8 Mart’ta Çin’de oluyor. Japonya’da düzenlenen ve Uzakdoğu’nun en büyük gıda fuarı olan Foodex Fuarı da her yıl 8 Mart’ı içine alan tarihlerde düzenleniyor.

 

‘İhracatçı Kadınlarımız’

Japonya’da Türkiye’ye döviz kazandırmak için çaba gösteren isimlerden birisi Aroma Meyve Suları Dış Ticaret Müdürü Leyla Aydın Yüksel. Erkek egemen bir sektörde kadın olarak 9 yıllık tecrübeye sahip olan Leyla Aydın Yüksel, sadece firmasını değil Türkiye’yi başarılı bir şekilde temsil ediyor.

 

“İşimi aşkla yapıyorum”

SDA Gıda Tarım A.Ş. İhracat Satış Müdürü Gölgen Kandemir, Türkiye’nin ihracat ordusunda 23 yıldır profesyonel olarak ancak amatör bir ruhla çalışıyor. İş hayatındaki başarısını, iyi iletişim kurmaya ve pozitif bakış açısına borçlu olduğunu ifade eden Kandemir, “İşimi aşkla yapıyorum. Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedeflerine katkı sağladığım için mutlu oluyorum” dedi.

 

“Türk üzümünü

tanıtmaktan gurur

duyuyorum”

Tariş Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Dış Ticaret Müdürü Nur Sorguç, Türkiye’nin ihracatında dünya lideri Türk üzümünün ihracatı için ömrünü vakfetmiş başarılı bir ihracatçı kadın. “Bir Türk kadını olarak çalışmaktan ve Türk üzümünü tanıtmaktan gurur duyuyorum” diyen Sorguç, “Türk ürünleri dünyanın neresindeyse biz Türk kadınları oradayız. Bayanlar pozitif enerjisi ile dünya pazarlarında empati kurarak daha etkili iletişim sağlıyor” diyerek kadınların ihracattaki başarısını özetliyor.

 

‘Kadın Eli’ değdi

Foodex Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu gerçekleştiren Ege İhracatçı Birlikleri ekibi de tamamen kadın çalışanlardan oluştu. Ege İhracatçı Birlikleri Şube Müdürü Serap Ünal, Şef Özlem Vural Gökkan ve Memur Gözde Sıdal Küçük başarılı bir organizasyon için yoğun mesai harcadı. Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nı organize eden Ege İhracatçı Birlikleri ekibinde ise Şef Esra Sayın ve Uzman Eda Biricik önemli görevler üstlendi.

 

“Taşa dokunmayı

sevmeyen bu işi

yapamaz”

Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda Türkiye’nin doğaltaş ihracatını arttırma çabası içinde olan isimlerden birisi de İlan Madencilik San. Tic. A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ülker Acar. Sektörde 20 yılı geride bırakan Acar, Okullu Madenci. Maden Mühendisi olan Acar, “Üniversitede 120 kişilik sınıfta 5 kadından biriydim. Mesleğini sürdüren tek kadınım. Ağabeyim Jeoloji Mühendisiydi, bilerek ve isteyerek Maden Mühendisliğini seçtim. Taşa dokunmayı sevmeyen bu işi yapamaz. Sahada olmak, üretirken, satarken, taşa dokunmak önemli. Sahada olmayı ofis dışında çalışmayı seviyorum” diye sevgisini anlattı.

 

“Sektörde daha fazla

kadın olması iletişim

kalitesini yükseltecektir”

İvme Mermer Madencilik İhracat Müdürü Hümeyra Bayramoğlu da Maden Mühendisi. Çin’de Türkiye’ye döviz kazandırmak için çabalıyor. “Üniversitede maden mühendisliği bölümünde 3 kız öğrenciden biriydim” diyen Bayramoğlu, “Mesleğini kesintisiz sürdüren tek kadın oldum. Sektörde 10. Yılım. Master bitiminde mermer sektöründen iş teklifi aldım ve o zamandan beri severek sektörde aynı firmada çalışıyorum. Taşı, dokuyu, renkleri, farklı ülkelerde bulunmayı, farklı bakış açılarını tanımayı ve mesleğini yapabilmeyi seviyorum. Sektörde daha fazla kadın olması iletişim kalitesini yükseltecektir. Kontrol ve satış gibi firmanın dışarı ile ilişkili olduğu pozisyonlarda kadınların olması, alıcıların firmalarla iletişimini olumlu etkiliyor” diyerek iş hayatına kadınların pozitif katkılarını özetledi.

 

8 Mart Dünya Kadınlar

Günü kutlaması

Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) bu yıl 6. kez düzenliyor. EMİB Başkanı Mevlüt Kaya, 69 Türk doğaltaş firmasının yetkilisi ve görevlisi tüm kadınlara çiçek vererek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

 

EİB, ‘Kadın İhracatçılar

Meclisi’ kuruyor

Ege İhracatçı Birlikleri, ‘Kadın İhracatçılar’ı bir çatı altında buluşturmak için harekete geçti. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, toplumda refahın ve sosyal adaletin artması için kadınların her alanda üretime ve yönetime katılmasının zorunlu olduğunu, bu amaçla Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde “Kadın İhracatçılar Meclisi” benzeri bir yapının kurulması için çalışma başlattıklarını belirterek, “Ege İhracatçı Birlikleri’nde destek hizmetlerle birlikte 120 kişi çalışanımız var. Çalışanlarımızın 60 tanesi kadın. EİB istihdamda kadın-erkek eşitliğini sağlamış durumda. Türkiye genelinde de benzer bir tablonun oluşması en büyük temennimiz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X