‘Dünya Pi Günü’ ilçemizde de kutlandı

ÖNDER Haber /Oktay ÇAYIRLI -

‘Dünya Pi Günü’ ilçemizde de kutlandı
Bu içerik 860 kez okundu.

Ünlü matematik sabiti ‘Pi Sayısı’ için özel olarak kabul edilen Dünya Pi Günü, ilçemizde Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi’nde düzenlenen etkinliklerle kutlandı …

İrrasyonel sayı olduğu için virgülden sonra sonsuza kadar uzanan Pi Sayısı’na özel 3,14 sayısından yola çıkılarak kutlanan Dünya Pi Günü nedeniyle dün Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi’nde etkinlik düzenlendi.

Okulun matematik öğretmenleri tarafından hazırlanan programın öğleden sonraki bölümüne Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Şube Müdürleri Akın Coşkun ve Coşkun Demir de katıldılar.

 

Matematiği sevdirmek ve dikkat çekmek

Programın açılış konuşmasını yapan Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi Müdürü Ali Aktaş, “Çemberin çevresinin çapına bölünmesi ile ortaya çıkan, 3,141592… şeklinde başlayıp devam eden ‘Pİ’ sayısı Amerikan tarih formatına göre ilk üç hanesi ele alındığında 3’üncü ayın 14’ü yani 14 Mart olarak karşımıza çıkmakta. İşte bu tarih ülkemizde ve dünyada ‘Dünya Pİ Günü’ olarak kutlanmakta. Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi olarak biz de bugünün önemine binaen matematiği sevdirmek, öğrencilerin dikkatini bu yöne çekmek, güzel ve eğlenceli vakit geçirmek adına bir takım etkinlikler düzenledik” dedi.

Aktaş’ın yaptığı konuşmanın ardından okul öğrencileri tarafından Pi sayısı ile ilgili şiirler seslendirilirken, bazı öğrenciler arasında ise Pi sayısındaki en çok basamağı sayma yarışması yapıldı.

Etkinlik, 9 ve 10’uncu sınıf öğrencileri arasında matematik soru yarışmasıyla son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X