Yerel-Markalı ürünlerin korunması için işbirliği!

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Yerel-Markalı ürünlerin korunması için işbirliği!
Bu içerik 394 kez okundu.

Bodrum Belediye Başkanlığı makamında bir araya gelen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’un, işbirliği içinde yerel-markalı ürünlerin desteklenmesini kararlıkla sürdüreceklerini belirttikleri bildirildi.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, yerel-markalı ürünlerin korunması için işbirliği amacıyla Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u makamında ziyaret ettiler.

 

Yöresel markalı ürünlere

sahip çıkmak için

Ziyarette yaptığı konuşmada, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’ta bugüne dek yerel ürünlerin korunması, tanıtımı ve desteklenmesi konusunda Oda olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.

Özer, Türkiye’de zeytinyağı üretiminde Edremit, Ayvalık, Güney Ege, Nizip ile birlikte Milas’ın coğrafi işarete sahip beş markadan biri olduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizdeki çam balının üretiminin % 33’ü Milas ve bölgesinden karşılanmaktadır. Coğrafi işaretli zeytinyağımızın yanı sıra Milas Halısının da coğrafi işarete kavuşabilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Yöresel ürünlerimize ve markalarımıza sahip çıkmak için Oda olarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Milas bölgemizde 35 tane zeytinyağı markası ve 73 tane ise yağhane ile fabrikamız mevcut. MİTSO olarak bölgemizde markalı zeytinyağı üretimini teşvik etmeye çalışıyoruz. Kaliteli ürün elde edilebilmesi için erken hasat ve soğuk sıkım yönteminin üreticilerimiz tarafından kullanılması yönünde bilgilendirme toplantılarıyla onları teşvik ediyoruz. Marketlerde yerel ürünlerimizin yer alabilmesi konusunda ise Ticaret ve Sanayi Bakanlığına iletmiş olduğumuz talepler neticesinde, yerel ürünlerin büyük mağazaların toplam raf alanının % 1’i oranında yerel ürünlerin de yer alabilmesini sağladık. Şu anda Bodrum’daki Metro ve BİM marketlerinde Milas Sakarkaya markalı Kırmızı Balımız satışa sunulmuş durumda. Sabun ve zeytinyağımızın da aynı şekilde raflarda yerini alabilmesi için çalışmalar yapmaktayız” dedi.

Bodrum Belediyesi ile BODTO’nun da yerel ürünlere sahip çıkmakta olduğunu görmekten mutluluk duyduklarını belirterek, bu yöndeki çalışmalarından ötürü Mehmet Kocadon ile Mahmut Serdar Kocadon’a teşekkür eden MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, ziyaretin anısına Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a, Milas yöresinde üretilmekte olan Sakarkaya Kırmıza Çam Balından ve Coğrafi İşaretli Milas Zeytinyağından armağan etti.

 

Üretimin güçlendirilmesi

gerekli

Ziyareti ve yerel ürünlere sahip çıkma konusundaki çalışmaları nedeniyle MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e teşekkür eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise, üreticilere yönelik teşviklerin, yerel değerlerin korunması açısından çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Bir bölgenin kalkınabilmesi için o bölgede üretimin güçlendirilmesi gereklidir. Bodrum’daki üreticilerimize de gerek pazar konusunda gerek üretim aşamasında elimizden gelen desteği sunmaya çalışıyoruz. Örnek olarak Bodrum Mandalinasının Bodrum için çok özel bir yeri var. Biz de bunu bir marka haline getirmeyi başardık ve şimdi Bodrum Mandalinasından yapılmış birçok gıda ve ürünü raflarda bulabilirsiniz. Zeytin gibi, zeytinyağı gibi, bal gibi pek çok değerimizi yaşatmak için mücadele veren, bölgesel ürünlerin markalaşmasına katkı sağlayan tüm üreticilerimize ve yatırımcılarımıza çok teşekkür ediyorum ve çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X