‘Haksız tazminat talepleri’ne karşı önlemler görüşüldü

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Haksız tazminat talepleri’ne karşı önlemler görüşüldü
Bu içerik 417 kez okundu.

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) tarafından, 24 Mart 2017 Cuma günü Marmaris’te düzenlenen toplantıda, tatillerini bölgemizde geçiren bazı İngiliz turistlerin, tur operatörleri kanalıyla “Asılsız iddialarla, konakladıkları otellerden tazminat talep etmeleri” sorunu görüşüldü.

Konuyla ilgili olarak GETOB Basın Bürosundan tapılan açıklamada, “Bölgemiz dahilindeki konaklama sektörü işletmecileri birlikte hareket etme düşüncesi içerisinde, Tur Operatörleriyle imzalanan sözleşmelere;

‘İngiltere Mahkemeleri Yetkilidir’ ibaresi yerine, Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteğini alarak;

İddia edilen olayın vuku bulduğu yerde yani; ‘Anlaşmazlık Halinde Türkiye Mahkemeleri Yetkilidir’ ibaresi konulması hususunda görüş birliğine varmışlardır” denildi.

 

“İnsani, ahlaki ve vicdani

bulmuyoruz!..”

GETOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Yıldız imzalı açıklama şöyle:

Bilindiği üzere; Bölgemizde faaliyet gösteren konaklama tesislerinin neredeyse % 70’i çeşitli ülkelerdeki farklı Tur Operatörleri aracılığıyla bölgemize (Paket Tur satın alarak) gelecek olan turistleri ağırlayabilmek için ilgili tur operatörü ile Sözleşme imzalamak durumundadırlar.

Özellikle Paket Tur satın alarak tatillerini bölgemiz dahilindeki otellerde geçiren İngiliz turistlerden bazılarının, tatil süresince otel yönetimine, tur rehberine, sağlık kurumlarına veya kolluk kuvvetlerine intikal ettirdiği hiçbir olumsuz durum yokken, tatilini tamamladıktan sonra ve hatta aradan aylar yıllar geçtiği halde, çeşitli bahanelerle ve asılsız iddialarla Tur Operatörleri kanalıyla konakladıkları tesislerinden tazminat talep edilmesini, hiçbir şekilde insani, ahlaki ve vicdani bulmuyoruz.

İngiltere hükümetinin vatandaşlarına sağladığı çeşitli hakları suiistimal ederek ve farklı konulardaki yasal boşluklardan yararlanmak suretiyle tazminat talep eden ve İngiliz tatilcilerin sayısının ve tazminat talebi miktarının her geçen gün artması, konaklama sektörü olarak bizleri ciddi sıkıntılara sokmaktadır.

İddia eden tarafından ispat edilemeyen bu talepler inandırıcı ve makul olmaktan çok uzaktır.

Ancak; sektörümüzün çeşitli nedenlerden dolayı turizmde daralma yaşaması, başta fiyat düşüklüğü, sayısal ve getiri anlamında düşüşler olmak üzere birçok konuda sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Tur operatörleriyle imzalanan sözleşmelere konaklama sektörünün kendi lehine olacak hükümler koymakta direnememesi de bunun bir uzantısıdır.

Ancak, bölgemiz dahilindeki konaklama sektörü işletmecileri birlikte hareket etme düşüncesi içerisinde, Tur Operatörleriyle imzalanan sözleşmelere;

“İngiltere Mahkemeleri Yetkilidir” ibaresi yerine, Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteğini alarak;

İddia edilen olayın vuku bulduğu yerde, yani; “Anlaşmazlık Halinde Türkiye Mahkemeleri Yetkilidir” ibaresi konulması hususunda görüş birliğine varmışlardır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X