Kent Konseyi, artık kendi binasında hizmet verecek!

A. Coşkun EFENDİOĞLU -

Kent Konseyi, artık kendi binasında hizmet verecek!
Bu içerik 494 kez okundu.

21 Mart 2017 tarihinde yapılan Milas Kent Konseyi Genel Kurulu’nda göreve gelen Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu, dün saat 13’te, Milas Belediyesi ek hizmet binasındaki Meclis Toplantı Salonunda ilk toplantısını yaptı.

Milas Kent Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Günlük başkanlığında yapılan ilk toplantıya Yürütme Kurulu’na seçilen 15 kişiden 13’ü katılırken, yeni üyelerin tanışmalarının peşisıra, gündemin ilk maddesi olan Kent Konseyi Genel Sekreteri’nin seçilmesine geçildi.

Kent Konseyi Yürütme Kurulu’na Belediye Temsilcisi olarak Belediye Başkanı Muhammet Tokat tarafından önerilen, Başkan Yardımcılarından Zeynep Mat, Başkan Mehmet Günlük’ün önerisi üzerine, oybirliği ile Milas Kent Konseyi Genel Sekreterliği’ne seçildi.

 

Arastapark’ta bir mekan

Diğer gündem maddelerine geçilmeden önce, Genel Sekreter Zeynep Mat, müjdeli bir haber verdi ve Arastapark’ta boşalan genişçe bir mekanın, çalışmalarını sürdürmek üzere Milas Kent Konseyi’ne tahsis edildiğini bildirdi. Zeynep Mat ayrıca, Kent Konseyi’nin sekreterya görevlerini yürütmek üzere Milas Belediyesi’nde görevli Buse Zeybek’in görevlendirildiğini ve bu arada binanın tefrişatına da başlandığını bildirdi. Yürütme Kurulu’nun bundan sonraki ilk toplantısını kendi binasında yapabilmesi öngörülüyor.

 

İlk kararlar

Daha sonra, yeni Yürütme Kurulu’nun resmi kurum ve kuruluşları ziyaret etmesi konusu görüşülerek, Milas ve Muğla’da ziyaret edilecek kişi ve kurumlar belirlendi ve randevu alınması için karar alındı.

Bir başka gündem maddesi, Yürütme Kurulu’nun toplantı periyodlarına ilişkindi ve şimdilik, olağanüstü koşullar hariç, 15 günde bir Salı günleri akşam 17:30’da toplanılması kararlaştırıldı.

 

“Milas’ın kültür turizmi olanakları”

Bir diğer gündem maddesi de, geçen yıl olduğu gibi, bu yılki Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Milas Kent Konseyi tarafından bir panel düzenlenmesi konusu idi. “Milas’ın kültür turizmi olanakları” konulu ve konusunda uzman kişilerin görev alacağı panelin 20 Nisan’da Aşkıdil Akarca Sahnesi’nde düzenlenmesi kararlaştırıldı.

 

Referandum öncesi bilgilendirme toplantısı

Ayrıca, 15 Mart’taki Kent Konseyi Genel Kurulu’nda alınan karar uyarınca, 16 Nisan’da yapılacak olan Anayasa Referandumu öncesi, 18 maddelik yeni Anayasa Paketi’nin ülkemiz idari yapısında ne türden değişikliklere neden olacağı, yani vatandaşların neye ‘evet’ ya da ‘hayır’ diyecekleri konusunda, vatandaşların bilgilendirilmesi amaçlı bir konferans düzenlenmesi de karar altına alındı. Süre azaldığı için, 16 Nisan’dan bir hafta öncesinde, tespit edilen hukukçulardan birinin, müsait olması halinde konferans için davet edilmesi kararlaştırıldı.

 

Meclisler ve Çalışma Grupları

Son olarak da yeni seçilen Yürütme Kurulu üyelerine, Milas Kent Konseyi çatısı altında oluşturulmuş olan Kadın, Gençlik, Engelli Meclisleri ile Mahalle Meclisleri ve Çalışma Grupları hakkında bilgi verilip, gelecek toplantıda bunların ele alınarak, çalışmaların sürdürülmesi başta olmak üzere, yeni gündem maddelerinin görüşüleceği ikinci toplantıda buluşmak üzere, toplantı sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X