“Ekmek israfına hayır!”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

“Ekmek israfına hayır!”
Bu içerik 396 kez okundu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO), ülkemizde yoğun şekilde yaşanmakta olan ‘ekmek israfı’na dikkat çekerek “Ekmek israfına hayır” çağrısında bulundu. Milas’ta, bir süre önce Kabaçam fırını tarafından ihtiyaç sahibi aileler veya kişiler için başlatılan “Askıda Ekmek” kampanyasını da öven MİTSO Yönetimi, bu uygulamanın diğer fırınlarca da yapılmasını istedi.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, üye ziyaretlerini sürdüren MİTSO yönetimini temsilen, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Üyeleri Soner Çamlıbelen ve Hayati Çorbacı’dan oluşan heyet, ülkemizde yaygın şekilde devam eden ekmek israfına dikkat çekmek için Kabaçam fırınını ziyaret etti.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Özer, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, “Kabaçam fırını, örnek bir sosyal sorumluluk anlayışıyla, Askıda Ekmek kampanyasını başlatmıştır. Biz de bu nedenle kendilerini ziyaret ettik. Bu kampanyanın diğer fırınlarda da yaygınlaşmasını istiyoruz. Türk halkında var olan yardımlaşma duygusunun bu tür kampanyalarla sürdürülmesini çok önemsiyoruz. Bu girişimi başlattıkları için Kabaçam fırınını kutluyor ve teşekkür ediyoruz” dedi.

Sözlerini, Türkiye’de ekmek israfının yaygınlaşıp arttığına dikkat çekerek sürdüren Özer, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Türkiye Fırıncılar Konfederasyonu’nun açıklamasına göre, ne yazık ki Türkiye’de günde 4 milyon 900 bin ekmek israf ediliyor. Bunların çoğu da ihtiyaç fazlası üretim yaptıkları için fırınlarda yapılıyor. Fırınları, satış kapasitelerine uygun miktarda ekmek üretmeye çağırıyoruz. Evlerde ihtiyaç miktarı kadar ekmek alınmasını öneriyoruz. Lokantalarda ekmek israfına dikkat edilmesini istiyoruz. Herkesin ekmeğin değerini bilmesini istiyoruz. Çöpe atılan her ekmek ülke ekonomisi için bir kayıptır.”

 

İsraf edilen ekmek

karşılığı heba edilen

paralarla her yıl neler

yapılabilir?

Türkiye’deki ekmek israfı çok ciddi rakamlara ulaşıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi verilerine göre, Türkiye’de her gün bin 500 ton ekmek israf ediliyor ve ekmek israfı giderek artıyor. Türkiye’de bir günde israf edilen yaklaşık 4 milyon 900 bin ekmek israf edilmese, bunların maddi karşılığıyla her yıl 24 derslikli 191 ilkokul veya 100 yataklı 84 hastane ya da 954 spor salonu yapılabiliyor. Ekmek israfına giden parayla 10 milyon 147 bin öğrencinin bir aylık okul giderleri karşılanabiliyor ya da yaklaşık 1 milyon 430 bin kişiye asgari ücret ödenebiliyor ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X