“Taşeron mücadelesi kazanıldı!”

ÖNDER Haber / A. Kemal KAŞKAR -

“Taşeron mücadelesi kazanıldı!”
Bu içerik 472 kez okundu.

TES-İŞ Sendikası Yatağan Şubesi’nden yapılan açıklamada, “Yaklaşık taşerondaki 800 üyemiz Mart 2013 tarihinden itibaren yaklaşık 10,5 aylık asıl iş fark ücretlerini almaya hak kazandılar. Kişi başı ortalama 10 ila 18 bin lira arasında bir hak edişleri doğmuştur. Geride kalan yaklaşık 9,5 aylık alacaklarımız için de yeniden dava açtık” denildi.

Bu davalar nedeniyle EÜAŞ’ın çok büyük zarara uğradığı ve bu anlamda davaları geri çekme karşılığı uzlaşma talep edilip cevap beklendiğine ancak bu arada 2. etap davaların da açıldığına dikkat çekilen TES-İŞ Sendikası Yatağan Şubesi Yönetim Kurulu adına, Şube Başkanı Fatih Erçelik imzalı açıklama şöyle:

 

“Kişi başı ortalama 10 ila

18 bin lira arasında bir

hak edişleri doğmuştur”

TES-İŞ Sendikası Yatağan Şubesi yönetimi olarak göreve geldiğimiz 2007 yılında taşeron firmalarda hizmet alımı sözleşmesiyle karın tokluğuna ve çok kötü koşullarda asıl işleri yapan arkadaşlarımızın durumlarını iyileştireceğimize dair, onlara bir söz vermiştik.

Nitekim bu arkadaşlarımızın çalışma koşullarını, işyerinde maruz kaldıkları ikinci sınıf insan muamelesini çok kısa sürede ortadan kaldırdık. Servis araçlarından yararlanma ve yemekhanede aynı yemekleri yemelerini sağladık.

İş güvenliği malzemelerini, ve uygun kişisel koruyucuların verilmesi için çaba harcadık.

Sonuç olarak çalışma koşullarından kaynaklanan sorunları, farklılıkları elimizden geldiğince ortadan kaldırmaya çalıştık.

Bunlar bizim için yeterli değildi.

Bu arkadaşlar Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinde işverenin asıl işçileriyle, yani bizim üyelerimizle yan yana birlikte çalışıyorlar ve aynı işleri yapıyorlardı. Ancak aldıkları ücretler asgari ücret bile değildi. Bu farklılığı da tamamen ortadan kaldırmak için taşeron işçilerini önce sendikaya üye yapmamız sonra da yürürlükte olan İşyeri Toplu İş Sözleşmesinden faydalandırılmaları gerekiyordu.

Genel Merkez Yöneticilerimizin oluru ve desteğiyle her üç santralde toplam 848 taşeron işçisi arkadaşımızı 2011 Nisan ayında noter kanalıyla sendikamıza üye yaptık. Tabii bu süreç öyle kolay olmadı. Aralarında sendikaya korka korka üye olanlar vardı. İşe girmelerine önayak olanlara danışan arkadaşlar vardı. Kendi ayağınıza kurşun sıkıyorsunuz, bunlar yarın sizin başınızı derde sokar, yarın seçimlerde siyasiler ne derse onu yaparlar diyenler oldu. Ama biz sendikacıydık ve yüklendiğimiz sorumluluk gereği, neye mal olursa olsun aynı işleri yapan işçiler arasındaki tüm farklılıkları ortadan kaldırmaya karar vermiştik.

Sıkıntılı da olsa başardık ve taşeron işçilerini sendikamıza üye yaptık.

İlk etapta her üç santralden 10’ar kişi belirleyip toplam 30 kişi adına Milas’ta asıl iş pilot davalarını açtık. Bu davalar lehimize sonuçlandı. Bu arkadaşlar asıl işverenden ücret farklarını aldılar.

Bunun üzerine yaklaşık 800 taşeron üyemiz adına gene Milas’ta asıl iş davaları açtık. Bu davalar enerji piyasası kanununa eklenen geçici madde nedeniyle aleyhimize sonuçlandı. Kararı Yargıtay’a itiraz ettik. Dava tarihlerini geçici maddenin yürürlükten kalktığı tarihe, yani 2013 Mart ayına çekince Yargıtay’a yaptığımız itiraz olumlu sonuç verdi. Bunun üzerine yaklaşık taşerondaki 800 üyemiz Mart 2013 tarihinden itibaren yaklaşık 10,5 aylık asıl iş fark ücretlerini almaya hak kazandılar.

Kişi başı ortalama 10 ila 18 bin lira arasında bir hak edişleri doğmuştur. Geride kalan yaklaşık 9,5 aylık alacaklarımız için de yeniden dava açtık. Bu arada bu davalardan ötürü EÜAŞ’ın çok büyük zarara uğratıldığından davaları geri çekme karşılığı uzlaşma talep ettik, cevap bekliyoruz. Biz yine de 2. etap davalarımızı açtık devam ediyor.

Bu paralar üyelerimizin hak ettiği halde verilmeyen ücretlerdir. Dolayısıyla analarının ak sütü gibi helaldir.

Sürecin ta başından beri bizlere her türlü desteği veren Genel Başkan ve Merkez Yöneticilerimize, Şubemiz Yönetim, Denetim, Disiplin Kurullarına, Baştemsilci ve Temsilci Arkadaşlarıma ve en önemlisi bizlere daima güvenen Enerji İşçisi Arkadaşlarıma sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Bizler tarihi sorumluluğumuz gereği üzerimize düşeni yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X