“Oda ve Borsa üyelerinin adres değişikliği işlemlerinden harç alınmasın”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

“Oda ve Borsa üyelerinin adres değişikliği işlemlerinden harç alınmasın”
Bu içerik 392 kez okundu.

Aralarında Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın da (MİTSO) bulunduğu odalardan gelen şikayetler üzerine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından oda üyelerinin adres değişikliklerinin harçlardan müstesna tutulması için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuruda bulunulduğu bildirildi.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, TOBB, oda ve borsa üyelerinin şikayetleri ve üye oda ve borsalardan gelen istemler üzerine, “üyelerin adres değişikliklerinden harç alınmayarak bu işlemlerin harçtan müstesna tutulması” için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuruda bulundu.

Konuya ilişkin olarak TOBB tarafından yapılan açıklamada, “09.08.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında şirketlerin kuruluş ve tasfiye işlemlerinin basitleştirilerek maliyetlerinin azaltıldığı ve ticaret sicili işlemlerine ilişkin harçların odalar tarafından tahsil edilmesinin sağlandığı belirtilerek, üyelerden adres değişikliklerinin harç maliyetinin azaltılması veya kaldırılmasının talep edildiği ifade edildi.

Açıklamada, hem oda ve borsaların, hem tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla yargı mercilerinin ve ilgililerin, işletmelerle iletişimlerini sorunsuz olarak sürdürebilmelerini sağlamak üzere adres değişikliği işleminin harçlardan müstesna tutulması için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuru yapıldığı bildirildi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, konuya ilişkin açıklamasında, “Üyelerimizden adres değişikliğine ilişkin harçların maliyetlerinin azaltılması veya hiç alınmaması şeklinde birçok istek ve şikayet aldık. Aynı durum, tüm odalar ve borsalarda da yaşandı. Konuyu TOBB’a iletelerek bir çözüm bulunmasını talep ettik. Bunun üzerine TOBB tarafından Maliye Bakanlığı’na başvuruda bulunularak, adres değişikliği işlemlerinin harçlardan müstesna tutulması istendi. Dileriz kısa sürede üyelerimizi memnun edecek bir gelişme sağlanabilir” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X