Muğla Çevre Platformu ( MUÇEP ) Başkan Tokat’ı makamında ziyaret etti

A. Coşkun EFENDİOĞLU -

Muğla Çevre Platformu ( MUÇEP ) Başkan Tokat’ı makamında ziyaret etti
Bu içerik 426 kez okundu.

Çevre  ve Şehircilik Bakanlığı tarafından doğal SİT alanlarının derecelerinin değiştirilerek orman ve hazine arazilerinin imara açılmasının önünü açacak plana karşı oluşturulan Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı makamında ziyaret ederek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aktardı.

Amaçlarının; Muğla Bölgesinin yönetim planlarının, yaşam kaynağımız olan doğanın geri dönüşü olmayan şekilde tahrip edilmesine yol açmadan, kamu kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, halkın, uzman kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, bilim çevrelerinin katılımının sağlandığı süreçlerde, ortak akılla hareket ederek,  bütüncül bir anlayışla  yeniden oluşturulması olarak belirlediklerini belirten MUÇEP heyeti, Başkan Tokat’tan, şimdiye kadar olduğu gibi çalışmalarına destek vermesini ve olası hukuki süreçlerde Milas Belediyesi’ni yanlarında görmek istediklerini belirtti.   Mehmet Levent Öncel, Nazlı Ateş, Meliha Tekin, Ethem Güzelgün, Lon Briet, Mehmet Çilsal, Abide Elbaşı ve Çoşkun Efendioğlu’ndan oluşan MUÇEP üyeleri Başkan Tokat’tın şimdiye kadarki destekleri için de teşekkür ettiler ve bundan sonraki süreçlerde, birlikte çalışma dileklerini ilettiler. Muğla bölgesinin doğal sit alanlarından Milas’ta kurulan ve kurulmakta olan (RES) Rüzgar Elektrik Santrallerine kadar bir çok konuda çalışma içerisinde olduklarını belirten platform üyeleri, bu anlamda çeşitli toplantılar yaptıklarını ve bilim insanları ve uzmanlarla yaptıkları bu toplantılardan elde ettikleri sonuçları kendileriyle paylaşmaya devam edeceklerini de belirttiler. Bu arada, sadece Milas sınırları içinde, lisans verilmiş 7 ayrı Rüzgar Elektrik Santrali projesi olduğunu belirten heyet üyeleri, başkan Tokat’a, bunları içeren bir liste de sundular. Kendilerinin de bir temiz enerji kaynağı olarak RES’lere tümden karşı olmadıklarını, ancak yer seçimi yapılırken doğanın bozulmayacağı, çevreye zarar vermeyecek alanların seçilmesi gerektiğini belirttiler ve bu tür projeler hayata geçirilirken yerel yönetim ve çevrede yaşayan insanların da bilgilendirilmesi ve onaylarının alınması gerektiğini vurguladılar.

 Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Tokat ;”sizler gibi doğa dostlarının hep yanında olacağım. Elimizden gelen ne varsa da yapmaya hazırım. Zaten bu konularla ilgili, Milas Kent Konseyi dolayımıyla da bilgi sahibiyiz ve doğanın korunması konusunda hassasız. Bu konularda karşılıklı ilişkinin sürmesinden yanayız” diyerek, MUÇEP’lilerin taleplerini dinledi ve çalışmaları nedeniyle kendilerini kutladı.

MUÇEP üyeleri  Başkan Tokat’ın göstermiş olduğu duyarlılığa teşekkür ederek, doğal sitler konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanı projeyi çektiğini açıklayana kadar çalışmalarını devam ettireceklerini  belirttiler. Heyet üyelerinden Levent Öncel ayrıca Başkan Tokat’a bir Fenerbahçe atkısı hediye etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X