Stratonikeia’nın tanıtımı için işbirliği

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Stratonikeia’nın tanıtımı için işbirliği
Bu içerik 349 kez okundu.

Milas’ın tarihi ve doğal güzellikleri ile ürünlerinin tanıtımı için çalışmalarını sürdüren Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MİTSO), Yatağan ilçesi sınırları içinde bulunan ve UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Stratonikeia antik kentinin tanıtımı için Yatağan Belediyesi ile işbirliği yapacağı bildirildi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ı ziyaret ederek Stratonikeia’nın tanıtımı için işbirliği önerisinde bulundu. Yatağan Belediye Başkanı Işık, MİTSO’nun önerisini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, işbirliğinin hem Milas’ın, hem Yatağan’ın tanıtımına olumlu katkı sağlayacağını ifade etti.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Milas’ın tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle ürünlerinin tanıtımı için fuardan fuara koştuklarını dile getiren Özer, “Milas ve Yatağan çok önemli turizm bölgesinde olmalarına rağmen kültür turizminden yararlanamıyorlar. Oysa Milas’ta birbirine 5 km. mesafede Uzunyuva Kutsal Alanı, Hekatomnos Anıtmezarı ile Beçin Ortaçağ Kent kalıntıları var. Bunlara 30 km. mesafedeki Stratonikeia Antik Kenti de yine UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor. Bu üç yeri de bir bütün olarak tanıtmak daha etkili olacak ve hem Milas hem de Yatağan açısından daha yararlı olacaktır. Bu üç yerin tanıtımını Yatağan Belediyesi ile birlikte yapalım” dedi.

Ziyaretten duyduğu hoşnutluğu dile getiren Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık ise, “UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Uzunyuva, Beçin ve Stratonikeia’nın birlikte tanıtılması, yöremizde kültür turizmine katkı sağlayacaktır. Biz zaten Milas’ı ve Yatağan’ı ayrı düşünmüyoruz. İşbirliği yapmakta biz de fayda görüyoruz” dedi.

Daha sonra Yatağan Belediye Başkanı Işık ile MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Özer, Stratonikeia, Beçin ve Uzunyuva’nın tanıtımı konusunda yapılabilecekleri değerlendirdiler.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, ziyaretin anısına Başkan Işık’a, üzerinde Milas’taki Uzunyuva Kutsal Alanı ve Hekatomnos Anıtmezarı’nda bulunan Hekatomnos lahdiyle ilgili bir figürün olduğu tabak ile coğrafi işaretli Milas Zeytinyağı armağan etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X