AKP dışında herkes ‘HAYIR’ diyor!..

A. Coşkun EFENDİOĞLU -

AKP dışında herkes ‘HAYIR’ diyor!..
Bu içerik 416 kez okundu.

Türkiye çapındaki Anayasa Referandumu çalışmaları sürerken, Milas’taki çalışmalar biraz daha farklılık gösteriyor. Bilindiği gibi AKP’nin yanısıra MHP yönetimi de Anayasa Referandumunda ‘Evet’ için çalışırken, Milas’ta ise ‘Evet’ çalışması AKP ile sınırlı.

CHP Referandum için ‘HAYIR’ çalışması yaparken, bu referandumun bir siyasi parti rekabeti içinde değil, Cumhuriyet’e ve demokrasi ilkesine sahip çıkanlarla bundan vazgeçenler arasında bir mücadele olduğunu belirterek, ‘Hayır’ çalışmaları kapsamında parti logosunu kullanmıyor. CHP’liler, oluşturdukları ekiplerle köy köy, mahalle mahalle, ev ev dolaşarak, Anayasa Referandumunda neden ‘Hayır’ denmesi gerektiğini anlatıyorlar.

Milas’taki MHP kanadı ise, oy tabanı ve kadrolar düzleminde, genel merkezin tavrının aksine, ‘Hayır’ için çalışıyor. MHP ilçe yönetiminin bir faaliyetine rastlanmazken, muhalifler, ciddi bir ‘Hayır’ çalışması yürütüyor. Hatta bu kapsamda, MHP eski milletvekili Metin Ergun, köy köy dolaşarak, neden ‘Hayır’ verilmesi gerektiğini anlatıyor. Bu kapsamda, önceki gün Radyo Gözlem’de Anayasa Referandumu kapsamında canlı yayına da katılan Metin Ergun, neden ‘Hayır’ denilmesi gerektiğini anlattı. Bu kapsamda gazetemizi de ziyaret eden Metin Ergun, bunun demokrasiyi savunmanın, Cumhuriyete sahip çıkmanın asgari şartı olduğunu vurguladı.

Yine merkez sağ kanattan Demokrat Parti İlçe Yönetimi, neden ‘Hayır’ denmesi gerektiğini belirten bir açıklama ile ‘Hayır’ kampanyasına katılırken, eski milletvikili İrfettin Akar da, bu düzlemde Radyo Gözlem’de düzenlenen programa katılarak, neden ‘Hayır’ denmesi gerektiğini anlattı.

‘Hayır’ çalışmalarına katılan bir başka siyasi parti ise Vatan Partisi. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Vatan Partisi Milas İlçe Başkanı Dr. Tuncay Ertekin, “referandum çalışmamızda şimdiye kadar, Milas merkez ve 80 mahallede çalışma yaptık. 8000 adet bildiri dağıttık. Kalan mahallelelerde de referandum gününe kadar çalışmalarımız devam edecek. Çalışmalarımız sırasında çok olumlu destekler aldık. Bir çok mahallede ‘ben AKP’liyim, ama bu referandumda hayır diyeceğim’ diyen vatandaşlarla karşılaştık. Milas genelinde hayır oyu oldukça yüksek çıkacaktır” dedi.

Bir başka ‘Hayır’ çalışması yapan grup ise Haziran Hareketi Milas Meclisi. Şimdiye kadar 6 bin bildiri ve çeşitli ‘Hayır’ stickerları dağıttıklarını belirten Haziran Meclisi, referandum gününe kadar ‘Hayır’ çalışmasına devam edeceklerini bildirdi.

 

CHP’li Milletvekilleri de

sahada

‘Evet’ cephesinde Muğla ve Milas’ta çalışan milletvekilleri içinde sadece AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk dikkati çekerken, CHP’den Ömer Süha Aldan ve Akın Üstündağ’ın çalışmaları dikkati çekiyor. Ömer Süha Aldan, gerek partinin verdiği çalışma programı içinde mahalle ziyaretlerine devam ederken, hukukçu kimliği nedeniyle de pek çok Anayasa Referandumu konulu panel, söyleşi ve tartışmanın da baş katılımcısı.

Referandum’a sayılı günler kala CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ da, Muğla’da ilçe ilçe dolaşarak vatandaşlara Anayasa değişikliğinin getireceği tehlikeleri anlatıyor… Üstündağ Milas, Dalaman, Ortaca ve Menteşe ilçelerinde referandum seçim çalışmalarına devam ediyor.

Bir parti seçimi olmayan bu seçimin geriye dönüşü olmayan bir yol ayrımı olduğunu, eğer “Evet” çıkarsa Cumhuriyetten ve Demokrasiden uzaklaşılacağını, bu yetkileri eline alan tek adamların saltanatlarının yüzyıllar süren hegemonyasının olacağını dile getiren CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ; “16 Nisan’da halktan açık senet isteniyor. Kimin eline geçeceği belli olmayan bir senet. Miktarı belli değil, vadesi belli değil. Bu kadar yetkiyi başa geçen herkes sonuna kadar kullanır. Bu senedi de; hiç merak etmeyin, alacağı maksimum miktarı yazar, bir an önce işleme koymak ister. Cevaplamamız gereken soru şu. Bu açık senedi verelim mi, vermeyelim mi? Biz vermeyelim diyoruz. Onlar ise, ‘güvenin açık senedi verin’ diyorlar. Seçim sizin” dedi.

 

Başkanlık sistemini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de reddettiğine dikkat çeken Üstündağ; “Atatürk, tek adamın ülkeyi nasıl yabancılara teslim ettiğini iyi biliyordu. Kendisi ve arkadaşları düşmana karşı savaşırken, yabancıların esiri olmuş padişahın uygulamaları ile de savaşıyordu. Atatürk, bir tek kişinin ele geçirilmesiyle ülkenin nasıl işgal edildiğini ve ne acılar yaşandığını en iyi bilen insandır. Onun için tek bir adamın zaaflarından, korkularından yararlanmak dış güçler için daha kolaydır. Mesele Rıza Zarraf Amerika’da tutuklu olmasaydı, bu Anayasa teklifi önümüze gelmezdi. Zarraf üzerinden Türkiye’ye rejim enjekte edilmeye çalışılıyor. Bu oyunu bozabilecek fikri ve karakter yapısına sahip olduğumuza, Türk halkının Demokrasiye ve Egemenliğine sahip çıkacağına inanıyorum. Referandumdan “Evet” çıkarsa halk kaybedecek, bir daha böyle bir şansı da bulamaz. Bu topraklarda diktatörlük, saltanat bunca yıldan sonra geri gelemez” dedi.

 

Bir çılgın çıkmış senin

iradene zincir vurmak

istiyor…

Muğla’nın 13 ilçesinin 11’ne gittiğini, sadece Marmaris ve Datça’nın kaldığını, referanduma kadar tüm Muğla’yı dolaşmış olacağını söyleyen CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, halkın ‘hayır’dan emin olduğunu, ama sandık hilelerinden korktuklarını, mutlaka hile ile seçimin yönlendirileceğinden çekindiğini ifade ederek, “Kimse merak etmesin sandıklar sahipsiz değil, her vatandaşımız gönül rahatlığıyla oy kulansın. Oy hırsızlarına fırsat vermeyeceğiz. Buna kim tevessül ederse karşısında bizi bulur. Önemli olan sandığa gitme oranının yüksek olması. Şimdiye kadar sandığa gitmeyen vatandaşlarımız, bu sefer gitsinler. Bir oyla Cumhuriyetine, demokrasiye, egemenliğine, iradelerine sahip çıksınlar. Bu sefer de gitmeyeceklerse ne zaman gidecekler. Bir çılgın çıkmış senin iradene zincir vurmak istiyor. İstiklal Marşımızda bu nedenle bir mısra var. Ne diyor ‘Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım.’ 16 Nisan, milli irademize sahip çıkma zamanı. Bu seçimde kazanan Millet olsun, Türkiye olsun” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X