Muğlalı Kıbrıs Gazileri büyük gurur yaşadı

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Muğlalı Kıbrıs Gazileri büyük gurur yaşadı
Bu içerik 346 kez okundu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Gaziler için düzenlediği “Muğlalı Gaziler Kıbrıs’ta” gezisi gazilerin barış getirdikleri topraklarda duydukları gurur ve canlanan hatırlarla sona erdi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen etkinlikte, Muğla’da yaşayan 159 Kıbrıs Gazisi, 43 yıl sonra, barış getirmek için çıktıkları adaya gitmişlerdi. Muğlalı Kıbrıs Gazileri 2 gün süren Kıbrıs gezisinde Karaoğlanoğlu Şehitliği, Çıkartma Plajı, Açık Hava Müzesi, Boğaz Şehitliği, Girne Kapısı, Barbarlık Müzesi, Selimiye Cami, Büyükhan, Katliam Köyleri, Namık Kemal Zindanı, Kapalı Maraş Bölgesi gibi savaştıkları alanları ve Şehit arkadaşlarının yattığı Şehitlikleri ziyaret ettiler.

43 yıl sonra barış getirmek için gittikleri adaya tekrar giden Muğlalı Gaziler, ilk günkü gibi heyecanlı ve gururlu olduklarını söylediler ve kendilerine bu imkanı sağlayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e teşekkür ettiler.

Karaoğlanoğlu Şehitliği’nde adaya beraber çıktıkları, aynı tertip silah arkadaşlarının yattığı şehitliği ziyaret ederek dua eden gaziler duygusal anlar yaşadılar.

Kıbrıs Barış Harekatı’nda halktan çok destek gördüklerini, halkın kendilerini coşku ile karşılamalarını unutamadıklarını söyleyen Gaziler, savaşın acımasızlığının ve büyük insanlık ayıplarının yaşandığı Kıbrıs’a barış getirmenin kendileri için ömür boyu gurur kaynağı olacağını söylediler.

73’e 3 tertip Muğlalı Şehit Osman Dağlı’nın mezarını bulan bir Gazi de, hemşehrisi ve asker arkadaşının mezarını 43 yıl sonra ziyaret ederek ona dua etmenin huzurunu yaşadığını söyledi ve kendilerine bu olanağı sağlayan Başkan Gürün’e teşekkür etti.

 

Ziyaret, belgesel haline

getirilecek

Kıbrıs Barış Harekatı’nın dünya ve Türkiye açısından çok önemli olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yaşanan acıların, birlik ve beraberliğin hep hatırlanması ve yeni nesillere anlatılması gerektiğini belirterek, “Muğlalı Kıbrıs gazilerimizi 43 yıl önce barışı sağlamak için gittikleri adayı ziyaret etmeleri için uğurlamıştık. Gazilerimiz tekrar o topraklara ayak basarak hatıralarını tekrar yaşadılar ve omuz omuza çarpıştıkları Şehit arkadaşlarını ziyaret ettiler. O günleri unutmamalı, yaşanan acıların bir daha yaşanmaması için birlik ve beraberliğimize her zamankinden daha fazla sahip çıkmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kolay kurulmadı. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Şehit ve Gazilerimize çok şey borçluyuz. Bu nedenle Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak, kadınlarımıza yönelik Anıtkabir ve Çanakkale gezilerinden sonra Gazilerimizi Kıbrıs’a yollayarak onlara vefa borcumuzu bir nebze olsun ödemek istedik. Gazilerimiz, sağlıkla Kıbrıs’a gidip geldiler. Bu özel anları belgesel haline getirerek tarihe tanıklık edenlerle birlikte gelecek kuşaklara anlatacağız” dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X