Toplu Taşımada ‘yeni bir akıllı uygulama hizmeti’

​ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Toplu Taşımada ‘yeni bir akıllı uygulama hizmeti’
Bu içerik 383 kez okundu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin, yurttaşların ulaşımlarını kolaylaştıracak yeni bir akıllı uygulama hizmetini kullanıma sunulduğu bildirildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanıma sunulan uygulamanın adı “Muğla Kentkart”. Bu uygulama ile vatandaşlar MUTTAŞ (Muğla Kent Hizmetleri) ve ÖTTA’nın (Özel Toplu Taşıma Araçları) hareket saatleri, araçların güzergâhları ve bulunduğu durağa varış saatlerini GPS vasıtası ile öğrenebilecek.

Hazırlanan uygulama, kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak her yaştan insanın rahatlıkla kullanabileceği bir durumda hazırlanmış durumda.

Uygulama ile vatandaşlar, bulunduğu yere yakın tüm durakları ekranda görebilecek ve kolayca duraklar hakkında bilgi alabilecek. Uygulamada, beklenen otobüsün bulunduğu durağa ne kadar sürede geleceği, otobüsün kaç durak geride olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Uygulamada ayrıca konum kullanılarak en yakın Kentkart yükleme noktaları da görülerek bilgi alınabilecek.

 

Uygulamaya ilişkin ayrıntılar …

Konuyla ilgili olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, uygulamaya ilişkin ayrıca şu bilgilere yer verildi:

1-“muğlakentkart işlemleri” menüsünden; size en yakın Muğla kent kart yükleme noktasını harita üzerinden görerek en kısa şekilde nasıl gideceğinizi görebilir, kent kartınızın üzerindeki alias (seri no) numaranızı yazarak kartınızda kalan bakiyeyi anında öğrenebilirsiniz.

2-“yolcu bilgilendirme”menüsünden; anlık konumunuz alınarak size en yakın duraklar listelenmektedir. Size en yakın durağı seçerek, seçtiğiniz durağa yaklaşmakta olan otobüslerin hat kodu ve güzergâh ismi ile birlikte kaç dakika sonra geleceğini ve kaç durak kaldığını harita üzerinde görebilir, durağa yaklaşmakta olan aracı anlık olarak görebilirsiniz.

3-“nasıl giderim” menüsünden; Bulunduğunuz konum anlık olarak alınarak harita üzerinden gideceğiniz yeri seçebilir, aynı zamanda gitmek istediğiniz yeri çıkış ve varış noktası menüleri yardımıyla işaretleyerek en kısa şekilde “hangi durak”tan “hangi araca” bineceğinizi anlık olarak öğrenebilir, kaç dakika sonra hedefinize ulaşacağınızı görebilirsiniz.

 

Uygulama üzerinden;

-Rota/Güzergâh arama,

-En yakın durakların harita üzerinde interaktif sunumu,

-Gerçek zamanlı bilgi,

-Otobüslerin nerede olduğunu gerçek zamanlı sunumu,

-Bir sonraki toplu taşıma aracının geliş süresi,

-Favori duraklar – hızlı erişim için sık kullandığınız güzergâh ya da durakları kaydedebilirsiniz.

 

Uygulamanın Android

telefonlar için indirme

adresi;

https://play.google.com/store/apps/details?id=kentkart.mobile.muglakentkart

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X