‘Milas turizmi için 20 istem!’

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Milas turizmi için 20 istem!’
Bu içerik 365 kez okundu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nca (MİTSO), halkoylaması çalışmaları için geçtiğimiz hafta ilimize gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya, ilçemizle ilgili 20 maddelik turizm raporu sunulduğu bildirildi. Rapor, MİTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit tarafından Milas-Bodrum Havalimanı’ndan Ankara’ya giden Bakan Avcı’ya verildi.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre rapor’da, halen Sümer Holding’in elinde bulunan Milas halılarının coğrafi işaret tescil haklarının MİTSO’ya devri için desteğin yanısıra, coğrafi işaret sahibi Türk el halıları ve kilimlerini yaşatmak için Bakanlığın her yıl destekleme alımı yapması isteniyor.

Raporda ayrıca, Bafa Gölü’nün ve Çomakdağ köylerinin kültür turizmine kazandırılması, Milas’ta arkeolojik kazıların arttırılması, Uzunyuva arkeolojik sit alanı ile Hekatomnos lahdinin ziyarete açılması, Beçin arkeolojik sit alanında restorasyonlar için gerekli desteğin sağlanması, Milas yöresindeki turizm tesislerinin güneş enerjisi kurması için hibe veya faizsiz kredi sağlanması gibi öneriler yer alıyor.

Milas’ın çok büyük bir kültür turizmi potansiyeline sahip olduğunu belirten MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Halkoylaması için program yoğunluğu nedeniyle Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Milas’a gelemediler. Fakat biz MİTSO yönetimi olarak en kısa sürede Sayın Bakanı ziyaret ederek Milas’ta kültür turizminin geliştirilmesi için önerilerimizi yüz yüze anlatmak istiyoruz. Randevu alır almaz Ankara’ya giderek Sayın Bakan’la görüşeceğiz. Kendilerine yazılı rapor olarak sunduğumuz önerilerimizi ziyaretimizde anlatmak istiyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X