Selimiye’de “Çiğ Süt Yenileşim Merkezi” yapılacak

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Selimiye’de “Çiğ Süt Yenileşim Merkezi” yapılacak
Bu içerik 416 kez okundu.

Selimiye’de, yaklaşık 2 milyon liraya mal edilmesi planlanan ‘Çiğ Süt Yenileşim Merkezi’nin, Milas Süt Birliği tarafından, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yapılacak olan % 50 hibe desteğiyle hayata geçirileceği bildirildi …

Milas Süt Birliği Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2016 yılı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında ilimiz Muğla’da desteklenecek olan 78 proje arasında Milas Süt Birliği’ne ait ‘Çiğ Süt Yenileşim Merkezi’ de yer aldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Kalkınmayı Yatırımlarını Desteklenmesi Programı kapsamında 2016 yılı 11. etap hibe sözleşmesi bilgilendirme toplantısı; Muğla Valisi Amir Çiçek, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin ve 13 ilçeden 78 proje yatırımcısının katılımıyla Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

İl Müdürü Erkal ve Vali Çiçek tarafından yapılan konuşmalarla başlayan toplantıda daha sonra İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Cengiz Özdemir ve Şube Müdürlüğü görevlilerince bilgilendirmelerde bulunularak, % 50 hibe desteği almaya hak kazananların bundan sonraki süreçte neler yapmaları gerektiği hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

 

Projemiz 2 milyon lira maliyetinde

Toplantıyı Birlik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Pinar ve Birlik Genel Müdürü Soner Güney ile birlikte izleyen Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, toplantının ardından yaptığı açıklamada, ekonomik anlamda her geçen gün büyüyen Milas Süt Birliği’nin kendi alanında yatırımlar yapmaya devam ettiğini belirterek, “İlçemiz Selimiye Mahallesi Sanayi Sitesi Derekuyu Mevkiinde yatırım amaçlı 450 metrekare ticari imarlı arsa almıştık. Arsaya en son teknolojik yeniliklerle donatılmış günlük 30 bin litre kapasiteli merkez, kimyasal - mikrobiyolojik tüm analizlerin yapılacağı Çiğ Süt Laboratuarından oluşan Çiğ Süt Yenileşim Merkezi kurmayı amaçlıyoruz. Bu amacımız doğrultusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 11. Etap Kırsal Kalkınma Yatırım Desteklemesi Programına proje başvurusunda bulunduk. Yaklaşık 2 milyon lira maliyetli projemiz Bakanlığımızca kabul gördü. İnşallah % 50 hibe desteğiyle bir yatırımımızı da Selimiye’de hayata geçirmiş olacağız” dedi.

Gezgin, Çiğ Süt Yenileşim Merkezi ile 8 kırsal mahallede ikamet eden 209 üreticiye hizmet verileceğini ve Merkez’de en az 15 kişinin istihdam edileceğini de sözlerine ekledi.

 

109 başvuru yapıldı

2016 yılı 11. etap hibe desteğine Muğla’nın 13 ilçesinden 109 proje başvurusu yapıldı. Bu projelerden 78’i kabul gördü. Projelerin 43’ü Milas, 7’si Menteşe, 7’si Seydikemer, 4’ü Fethiye, 1’i Dalaman, 4’ü Ortaca, 2’si Köyceğiz, 3’ü Ula, 2’si Datça, 4’ü Yatağan ve 1’i ise Kavaklıdere’den.

Edinilen bilgiye göre, 2006 yılından itibaren yapılan desteklemelerle gerçekleştirilen yatırımlarda şimdiye kadar 2 bin 436 kişiye istihdam sağlandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X