“Kültür turizmi bakımından Milas çok avantajlı!”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

“Kültür turizmi bakımından Milas çok avantajlı!”
Bu içerik 488 kez okundu.

Turizm Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinliklere katılmak üzere ilçemize gelen akademisyenler, Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaretlerinde, “turizmde geleceğin kültür turizminde olduğu”nu belirtip “kültür turizmi bakımından Milas’ın pek çok avantaja sahip olduğu”na dikkat çektiler.

Turizm Haftasında Milas’ta düzenlenen etkinliklere katılmak için 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Öcal Usta, Arel Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Derman Küçükaltan, Muğla S. Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden Doç. Dr. Hüseyin Çeken, Muğla S. Koçman Üniversitesi Marmaris Turizm Meslek Yüksekokulu Müdürü Zekeriya Bingöl; aynı zamanda Milas Kent Konseyi Başkanı da olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon Bölümü İşletme Yönetimi Programından Yrd. Doç. Dr. Mehmet Günlük ve Milas Turizm Danışma Bürosu Sorumlusu Ebru Ekici ile birlikte MİTSO’yu ziyaret ettiler.

MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ve MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer tarafından ağırlanan konuk akademisyenler, yörenin doğal güzelliklerinin, tarihi kültürel ve turistik değerlerinin önemine değinerek, turizmde geleceğin kültür turizminde olacağını ve bu bakımdan Milas’ın çok büyük avantaja sahip olduğunu ifade ettiler.

Kültür turizmi için Bafa Gölü ve Çomakdağ köylerinin özel öneme sahip olduğunu da vurgulayan akademisyenler, “Milas kültür turizmi için çok çeşitli ve çok önemli özelliklere sahip. Fakat bu kadar çok değere sahip olmak kadar önemli olan bunların tanıtımını yapabilmek. Tanıtıma çok önem verilmesi gerekir. Eğer iyi tanıtım yapılırsa Milas, kültür turizminden kazançlı çıkar” dediler.

MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, akademisyenlerin MİTSO’yu ziyaretleri nedeniyle duydukları memnuniyeti ifade edip Milas içindeki tarihi evlerin restore edilerek kültür turizmine kazandırılması gerektiğini vurguladı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de, yörenin tanıtımı için yurt içinde ve dışında pek çok fuara katıldıklarını belirterek, “Biz her gittiğimiz yerde, özellikle ‘arkeolojide yüzyılın buluşu’ olarak adlandırılan Hekatomnos Anıtmezarı ile Beçin kent kalıntılarını özellikle anlatıyor, tanıtıyoruz. Çünkü bu iki yer de UNESCO tarafından ‘Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındılar. Bu, bize tanıtım için çok büyük bir avantaj sağlıyor” dedi.

Özer, bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya, yöremizde turizmin geliştirilebilmesi için 20 maddelik bir rapor sunduklarını da anımsatarak, bu raporda özellikle kültür turizmi ve tanıtım için yöremizde yapılması gerekenleri ifade ettiklerini sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X