Milas Zeytinyağı için MİTSO ile TARİŞ el ele

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Milas Zeytinyağı için MİTSO ile TARİŞ el ele
Bu içerik 785 kez okundu.

Bir süre önce ilçemizde Memecik türü zeytinlerden elde edilen zeytinyağına “Milas Zeytinyağı” adıyla coğrafi işaret tescili alan Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) yöneticileri, coğrafi işaret standartlarına uygun kaliteli zeytinyağı üretimin arttırılması, Milas zeytinyağının tanıtımına önem verilmesi ve kaliteli zeytinyağının tüketiciye daha kolay ulaştırılabilmesi için yapılabilecekleri görüşmek amacıyla TARİŞ 153 Nolu Milas Zeytin Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi’ni ziyaret etti.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Üyeleri Soner Çamlıbelen ve Hayati Çorbacı ile Oda Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu TARİŞ Milas Zeytin Zeytinyağı Kooperatifi’ni ziyaret ederek Milas Zeytinyağı için yapılabilecekleri görüştüler.

Kooperatif Başkanı Kamil Gül ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşen MİTSO yöneticileri, Milas zeytinyağının kalitesinin korunması ve tanıtımının yapılması için önerilerini sundu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Oda olarak kısa bir süre önce Milas zeytinyağına coğrafi işaret aldıklarını anımsatarak, “Şimdi bize düşen, bu kaliteyi korumak ve coğrafi işaret standartlarına uygun zeytinyağı üretmek. Bu nedenle Milas’taki en büyük zeytinyağı tesisine sahip olan TARİŞ’e çok önem veriyoruz. TARİŞ, üyelerini ve tesislerinde zeytinyağı sıktıran üreticileri, daha kaliteli zeytinyağı elde edebilmek için erken hasat ve soğuk sıkım için özendirebilir” dedi.

Milas zeytinyağının tanıtımının da çok büyük bir önem taşıdığını belirten Özer, “Her yıl Milas’tan Bodrum’a geçen binlerce kişiye hitap edebilecek şekilde Çevre yolu üzerinde bir satış yeri açılırsa, Milas Zeytinyağı tüketiciye daha kolay ulaşabilir” dedi.

Ziyaretten duydukları hoşnutluğu dile getiren TARİŞ Milas Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Kamil Gül ise, “MİTSO coğrafi işaret alarak çok önemli bir iş başardı. Milas zeytinyağına coğrafi işaret gibi çok önemli bir unvan kazandırdığı için MİTSO’ya çok teşekkür ediyoruz. Tabii ki, bundan sonra bize düşen de kaliteli zeytinyağı üretmek için elimizden gelen gayreti göstermektir. Biz de üyelerimizi erken hasat ve soğuk sıkım konusunda ikna etmeye çalışıyor ve sevinerek görüyoruz ki, artık bu yönde bir bilinç oluşuyor” dedi.

Kamil Gül, Milas zeytinciliğinin gelişmesi için yapılmakta olan Zeytin Hasat Şenlikleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarlarına da dikkat çekerek, “Bunlar da zeytinciliğimizin gelişmesi için çok önemli. Hem Zeytin Hasat Şenliğini, hem Tarım Fuarını bundan sonra da sürdürmemiz gerekir. Çünkü bunlar, üreticinin eğitilmesinde çok büyük önem taşıyor. Fuarlardan ve Hasat Şenliklerinden önce biz, soğuk sıkım yaptığımızda zeytinyağımızın dereye akıp gideceğini sanıyorduk. Oysa şimdi, soğuk sıkımın ne kadar önemli olduğunu bu fuarlar ve şenlikler sayesinde öğrendik” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X