“Üretici, kooperatifine sahip çıkmalı!”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

“Üretici, kooperatifine sahip çıkmalı!”
Bu içerik 399 kez okundu.

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Başkanı Cahit Çetin, zeytin ve zeytinyağı üreticisinin yüksek fiyat politikasıyla korunamayacağını belirterek üreticileri Birliğe sahip çıkmaya çağırdı. Cahit Çetin ve beraberindeki TARİŞ yöneticileriyle ziyaretleri sırasında bir araya gelen MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de, zeytinyağı üretiminde çıtanın yükseltilerek kalitenin arttırılmasının gereğine dikkat çekti.

 

Her türlü fedakarlığa

katlanılıyor ama …

MİTSO Basın Bürosundan edinilen bilgiye göre, TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Başkanı Cahit Çetin ve Birliğin yönetim kurulu üyeleri, TARİŞ 153 No’lu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifini ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında TARİŞ Milas Kooperatif Başkanı Kamil Gül, zeytinyağı üretiminde kaliteyi arttırmak için fabrikaya sürekli yatırım yaptıklarını anlatarak, “Biz gerekli yatırımları yapıyoruz. Her türlü fedakarlığa katlanıyoruz. Bütün zeytin üreticilerimizi Birliğimize bağlamaya gayret ediyoruz. Fakat bizi üzen, üreticinin bize sıktırdığı zeytinyağını dışarıya vermesi. Birliğimiz bize destek verirse yağımız dışarı gitmez” dedi.

 

“Üretici, Birliklerimize

sahip çıkıp korumalı”

TARİŞ Birlik Başkanı Cahit Çetin de yaptığı konuşmada, tüketiciye saygı duyduklarını ve her yörenin kendi lezzetini öne çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, “Milas bölgesinin zeytinyağını üreticiye sunabilmek için de Milas adıyla zeytinyağı ürettik” dedi.

Üreticiyi korumak için çok önemli çalışmalar yaptıklarını da vurgulayan Cahit Çetin, “Üreticimizin durumunu iyileştirmek için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız da. Üretici, elindeki zeytinyağını alacak kişi çok ise dışarıya götürüyor. Alıcı bulamazsa TARİŞ’e getiriyor. Bu doğru değil. Öncelikle ortaklarımızda, üreticilerimizde bir aidiyet duygusunun gelişmesi gerekiyor. Üretici kooperatifine sahip çıkmalı” dedi.

Sözlerini, konuyla ilgili olarak Karaburun örneğini vererek sürdüren Cahit Çetin şunları söyledi:

“Karaburun’da TARİŞ varken, zeytinyağı fabrikaları yağ sıkımında yüzde 8 ondalık alıyorlardı. Fakat üretici TARİŞ’e sahip çıkmayınca kooperatif kapandı. Ondan sonra da şahıs fabrikaları yüzde 16 ondalık almaya başladılar. Üretici o zaman işin farkına varıp ağlamaya başladı. Fakat geçti artık, bir daha geri dönüş olmaz. Üreticiler bu örneği çok iyi düşünmeli ve birliklerimize sahip çıkmalı. Ortağımızı koruyalım, kollayalım, fakat birliğimizi daha çok koruyalım. Yüksek fiyat politikası uygulayarak üreticimizi korumuş olmayız.”

 

Milas TARİŞ’in

çalışmalarına övgü

Konuşmasında Milas TARİŞ’in çalışmalarından da övgüyle söz eden Cahit Çetin, “Zeytinyağında ilk modern tesis kurulumunu Ayvalık yaptı. İkincisi Milas’ta kuruldu. Portif ile taşıma yapmaya ilk defa Milas başladı. Böylece işi hızlandırmada öncülük etti. Milas, her zaman yenilikleri yakından takip ediyor” dedi.

MİTSO’nun çalışmalarını, zeytin ve zeytinyağına verdiği önemi ve Milas zeytinyağına coğrafi işaret alınmasını yakından takip ettiklerini dile getiren Çetin, zeytin ve zeytinyağına verdikleri önem nedeniyle Reşit Özer’e de teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

 

Zeytinyağında kaliteyi

arttırmamız gerekiyor

Milas Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifini ziyaretleri sırasında Cahit Çetin ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ise, kendilerini Milas’ta görmekten duyduğu hoşnutluğu ifade edip MİTSO olarak zeytin ve zeytinyağı konusunda yaptıkları çalışmaları anlattı ve “Zeytinyağında kaliteyi arttırmamız gerekiyor. Bunun gayreti içindeyiz. Zeytinyağı üretiminde çıtayı yükselterek kaliteyi arttırmalıyız. Kaliteli üretimi arttırabilirsek dünya ile rekabet edebiliriz. İhracatı ancak kaliteli üretimle arttırabiliriz. En büyük zeytinyağı üreticisi TARİŞ olduğu için bu konuda sizlere de çok büyük görevler düşüyor” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X