Taksit ödemede son gün 31 Mayıs Çarşamba!

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Taksit ödemede son gün 31 Mayıs Çarşamba!
Bu içerik 518 kez okundu.

“Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması”na ilişkin 6737 sayılı yasada yapılması önerilen ve halen TBMM’nde görüşülmekte olan yasa taslağının, bu yasaya göre tahakkuk etmiş olan vergi borçlarını kapsamadığı belirtilerek, taksitlerin ödenmesinde son tarihin 31 Mayıs 2017 olduğu anımsatıldı.

Milas Vergi Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması yasasında yapılması gündemde olan değişikliğin yine bu yasaya göre tahakkuk etmiş olan vergi borçlarını kapsamayacağının yasa değişiklik önerisinde yer aldığı belirtilerek, bu yasaya göre tahakkuk etmiş vergi borçlarının birinci ve ikinci taksit ödemelerinin 31 Mayıs 2017 tarihine kadar mutlaka yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

6736 sayılı yasa hakkında TBMM’de değişiklik önerisi olduğu ifade edilen açıklamada, ancak bu önerinin tahakkuk etmiş olan vergi borçlarını kapsamadığına ilişkin bir ifadenin yer aldığına dikkat çekildi.

Bazı vergi yükümlülerinin, TBMM’deki değişiklik önerisi nedeniyle, daha önce yapılandırılmış olan borçlarını ödememe eğiliminde olduğunun gözlemlendiği ifade edilen açıklamada, bu durumda olan vergi yükümlülerinin yapılandırılmış vergi borçlarını 31 Mayıs tarihine kadar ödememeleri halinde 6736 sayılı yapılandırma yasasından doğan haklarını kaybedecekleri bildirildi.

Konuya ilişkin olarak Milas Vergi Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:

 

“Değerli Meslek Mensupları,

Bazı mükelleflerin YENİ ÇIKACAK OLAN YASA NEDENİYLE, 6736 SAYILI KANUN TAKSİTLERİNİ ÖDEMEME düşüncesinde olduğu gözlemlenmiştir.

Şu anda TBMM’de görüşülmekte olan Yasa Teklifinin 3’ üncü maddesinin 11. fıkrasında, “Bu Kanun hükümleri ................. 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin Kanun hükümlerine göre bu Kanunun yayımı tarihi itibariyle taksit ödemeleri devam eden alacaklar ile 6736 Sayılı Kanuna göre tahakkuk eden alacaklar, hakkında uygulanmaz” denmektedir. Yani teklifin bu haliyle yayımlanması halinde, 6736 Sayılı Kanuna göre yapılandırılan ve tahakkuk eden alacaklar yeni Yasa hükümlerinden faydalanamayacaktır.

Bilindiği gibi 6736 SAYILI KANUNA göre yapılandırılan borçların 1. ve 2. TAKSİT ödeme süresi, 31 MAYIS 2017 tarihinde sona erecektir.

MÜKELLEFLERİN MAĞDURİYET YAŞAMAMASI AÇISINDAN; söz konusu Kanundan faydalanarak borcunu taksitlendiren mükelleflerinizi 1 ve 2. taksiti eksiksiz bir şekilde ödememeleri halinde 6736 SAYILI KANUNDAN FAYDALANMA HAKKINI KAYBEDECEKLERİ HUSUSUNDA bilgilendirmeniz, mükelleflerinizin menfaatine olacaktır.

İyi çalışmalar dileriz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X