Milas Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliğimiz başladı

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Milas Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliğimiz başladı
Bu içerik 1177 kez okundu.

12 - 18 Mayıs tarihleri arasında ilçemizde ilk kez düzenlenecek olan ve iki ayrı dünya rekor denemesiyle Guinness Rekorlar Kitabına girilmeye çalışılacak 1.Uluslararası Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği dün başladı. Atapark’ta düzenlenen törenle başlatılan etkinliğin ilk gününde ‘Mucit’ öğrencilerin icatları sergilendi.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, İlçe Emniyet Müdürü Yardımcısı Selçuk Tomakin, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Ali Ünlüsoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan, AKP Milas İlçe Başkanı Levent Akyer ve bazı parti yöneticileri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl marşımızın okunmasıyla başladı.    

Açılış konuşmasını yapan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, ilk kez düzenlenen etkinliğin, ilçemizin tanıtımına önemli bir katkı sunmasını beklediklerini belirterek, “Çocuk Oyunları ve Milas Mucidini Arıyor sergisi ile bugün festivalimiz başlıyor. Yapacak olduğumuz etkinlikler ve faaliyetlerin, inşallah Milas’ın marka değerlerini artırmada ve tanıtımında faydası olacağını düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bugünkü sergimizde 121 adet eski tarihi oyuncak, Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanmış 15 proje ile Milas Mucidini Arıyor Projesi kapsamında 22 okulumuzun katılımıyla hazırlanan 40 proje sergileniyor” dedi.

Bal, etkinlik kapsamında 16 Mayıs tarihinde ‘En fazla topaç çevirme’, 17 Mayıs tarihinde ise ‘En kalabalık balık koreografisini’ oluşturma şeklinde iki adet Guinness rekor denemesi gerçekleştireceklerini de söyledi ve tüm Milas halkının bu etkinliğe sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu konuşmanın ardından Milas Gürel Lök Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan halk oyunları ekibi bir gösteri sundu.

Etkinliğin ilk gününde, ilçemiz genelindeki 22 okulun öğrencileri tarafından hazırlanan 40 proje, “Milas Mucidini Arıyor” başlığıyla Atapark’ta sergilenirken, serginin açılış kurdelası, Kaymakam Arslan ve törene katılan protokol tarafından öğrencilerle birlikte kesildi.

Kaymakam Arslan ve protokol üyeleri, sergideki standları dolaşarak, projeleri hazırlayan öğrencilerden projeleri hakkında bilgiler aldılar.

Dün günboyunca sergilenen projeler, bir değerlendirme komisyonu tarafından incelendi. Dereceye layık görülen projelerin ödülleri bu akşam yapılacak törenle sahiplerine verilecek.

 

Şenlik programında bugün

Özilkem Düğün Salonu’nda saat 09:30’da Konuk Öğrencilerle Tanışma Kahvaltısı / Saat 13’te ‘Kültür ve Sanat Gezisi’ (Gümüşkesen Anıtı - Hekatomnos - Milas Evleri) / Atapark’ta saat 20’de ‘Ülke Gösterileri’.

 

Yarın

Gökçeler Köyü’nde saat 09:00’da İncirliin Mağarası Gezisi / Saat 10’da Güllük’te Balık Tutma Yarışması / Saat 13’te Güllük - İasos Antik Kenti Gezisi / Güllük’te saat 14’te Balık Üretim Tesisleri Gezisi / Güllük’te saat 16’da Balık Tutma Yarışması Mezat Etkinliği / Açık Hava Tiyatrosu’nda saat 20’de Halk Eğitimi Merkezi Gösterileri ve saat 21’den itibaren Ali Çakır’ın yönetiminde Müzik Öğretmenleri Korosu’nun dinletisi.

 

15 Mayıs Pazartesi

Saat 09’da Çomakdağ Köyü Gezisi ve Fotoğraf Çekimi / Saat 14’te Euromos’ta Çocuk Oyunları Gösterileri / Saat 20’de Açık Hava Tiyatrosu’nda Halk Eğitimi Merkezi Gösterileri ve saat 21’den itibaren, Ali Çakır’ın yönetiminde Türk Sanat Müziği Şarkı Gecesi.

 

16 Mayıs Salı

Saat 09:30’da Atapark’tan başlayacak Festival Kortej Yürüyüşü / Atapark’ta saat 10’da Festival Açılış Töreni / Saat 11’de Atapark’ta, 5 bin kişiyle ‘Topaç Çevirme’ Guinness rekor denemesi ve saat 11:30’dan itibaren Stant Gezileri / Sınır Tanımayan Şefler Derneği Gösterisi (AREGALA) / Su Ürünleri Yemek Yarışması ve Balık Temalı El Sanatları Sergisi açılışı (Halk Eğitim Merkezi) / Saat 14’te Kapıkırı Köyü’nde Heraklia Antik Kenti Gezisi / Açık Hava Tiyatrosu’nda saat 20’de Halk Eğitimi Merkezi Gösterileri ve saat 21’den itibaren Ali Çakır yönetiminde Milas Anadolu Lisesi Türkü Gecesi.

 

17 Mayıs Çarşamba

Saat 10’da Milas Şehir Stadı’nda, 3 bin kişi ile ‘Balık Figürü Oluşturma’ Guinness Rekorlar Denemesi / Atapark’ta saat 13’te Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nce düzenlenecek Su Altı Fotoğraf Sergisi açılışı / Saat 13:30’da Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonunda Panel / Saat 20’den itibaren Açık Hava Tiyatrosu’nda Halk Eğitimi Merkezi Gösterileri.

 

18 Mayıs Perşembe

Ankara Ziyareti ve Konuklarımızın uğurlanması.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X