Çiftçiler Ankara’da buluştu..

ÖNDER Haber / A. Coşkun EFENDİOĞLU -

Çiftçiler Ankara’da buluştu..
Bu içerik 958 kez okundu.

Türkiye çiftçiler, bu yıl Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nen çağrısıyla Ankara’da toplanarak, Dünya Çiftçiler Günü’nü hep birlikte kutladılar. Milas Ziraat Odası ve çiftçilerimiz de çağrıya uyarak Ankara’ya gitti. Burada, tarımımızın içinde olduğu durum ve çözüm yolları, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından, Tandoğan Meydanı’nda bir kez daha dile getirildi. Konuyla ilgili olarak Milas Ziraat Odası Başkanlığı, Ankara ziyaretiyle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklama şöyle: “Bu yıl TZOB’den gelen talimat gereği 14 Mayıs 2017 Pazar Günü, 81 ilden gelen çiftçilerle Ankara Tandoğan Meydanında kutlandı. İlçemizden de Ziraat Odası başkan ve üyeleri, Ziraat Odası’nın organize ettiği 3 otobüsle 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlamalarını katıldı.           

Ankara’da Pazar Günü Tandoğan Meydanında saat 12.00’da başlayan Çiftçi Bayramına binlerce çiftçi Oda adları ve pankartlarla katıldı. Özellikle hem ilçemizden hem Türkiye genelinden kadın çiftçilerimizin de ilgi gösterdiği kutlamalar, Türk Halk Müziği sanatçısı Sevcan Orhan’ın her yöreden söylediği türkülere çiftçilerimizin eşlik etmesiyle başladı. Çiftçilerimiz ağırlıklı olarak; “Vatan Hürriyet Ekmek”, “Milli ekonominin temeli ziraattir.”, “Biz üretemezsek Türkiye aç kalır.” “Toprak anadır.”, “Doğduğum yerde doymak istiyorum.”, “Destek verin üretelim, ithalata son verelim.”, “Toprağımızı ele, sele ve yele vermeyelim.”, “Aracı değil üreten kazansın.”, “TZOB çiftçimizin hizmetindedir.”, “Temiz çevre temiz tarım.” gibi sloganlarla meydanı hınca hınç doldurdu. Daha sonra  söz alan TZOB Genel Başkanı Ş.Şemsi Bayraktar, çiftçilerimizin tarımsal ürün bazında tek tek sorunlarını ve çözümlerini anlattı. Bu sorun ve çözümleri toplanan çiftçilerle paylaştı. Alandan büyük destek aldı.

Genel olarak dillendirdiği konular şöyleydi;  1. Tarımsal altyapı sorunları çözülsün (Sulama altyapısı öncelikli)  2. Girdi fiyatları düşürülsün (Mazot, gübre, ilaç, tohum)  3. Müdahale kurumları işlevini her alanda güçlü bir şekilde sürdürsün.  4. Kooperatif ve Birlikler mevzuat ve finans yönünden güçlendirilsin.  5. Et ve Sütteki maliyetler düşürülerek ithalata son verilsin.  6. Havza bazlı destekleme modeli (Üretim planlaması) disiplinli olarak uygulansın.

Sonuç olarak, Genel Başkanın mesajı; “Çiftçilerimiz emeğinin karşılığını almak, doğduğu yerde doymak istiyor.” şeklindeydi. “Çiftçi Bayramı” ses sanatçısı Mustafa Ceceli’nin konseriyle sona erdi.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X