Alkışlar, Türkçe konuşan konuk öğrencilere…

ÖNDER Haber / Şahin ŞAHİN -

Alkışlar, Türkçe konuşan konuk öğrencilere…
Bu içerik 676 kez okundu.

12-18 Mayıs 2017 Tarihleri arasında birçok etkinlik ve 2 rekor denemesinin yapılacağı 1. Uluslararası Milas 2017 Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği’nin ikinci gününde Amfi Tiyatro’da gerçekleşen ‘Ülke Gösterileri’ büyük beğeni topladı. 6 farklı ülkeden gelen konuk yabancı öğrencilerden bazılarının Türkçe konuşması, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Litvanya, Letonya, Makedonya, Bulgaristan, Macaristan ve Kosova’dan gelen 45 öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanarak sunulan ‘Ülke Gösterileri’, 1. Uluslararası Milas 2017 Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği’nin ikinci gününde renkli görüntülere sahne oldu.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas İlçe Jandarma Bölük Komutanı J. Üsteğmen Bahadır İyilikçi, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Mustafa Ali Ünlüsoy, 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Tarık Çubukçuoğlu, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ve kalabalık bir izleyici topluluğu tarafından izlenen gösteriler, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Konuk öğrencileri tarafından kendi dilleri ve slayt gösterisi eşliğinde ülke tanıtımlarına geçilmeden önce İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal; “ Milas’ın balıkçılık sektörüne ve potansiyeline dikkat çekmek amacıyla yapılan festivale ‘hoşgeldiniz’. 6 değişik ülkeden 45 misafir öğrencimiz gelmiştir. Onlara Türk misafirperverliğini göstermek, etkinliklerimizde birlikte olmak istedik. Bugün onlar kendi ülkelerinin tanıtımını yaparken, biz de kendi tanıtımımızı yapacağız” diyerek sözü, Milas Kaymakamı Eren Arslan’a bıraktı.

Kaymakam Arslan, Muğla-Marmaris yolu, Sakar Mevkii’nde meydana gelen elim trafik kazasında hayatını kaybedenlere rahmetle dileyerek konuşmasına başladı ve şöyle devam etti: “Yaralılarımıza acil şifalar, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. İnşallah ülkemiz böyle üzücü hadiseyi bir daha yaşamaz.

Bugün festivalimizin ikinci günü… Özellikle ilçemizin ve balıkçılık sektörünün tanıtımı, ülkemizin değerlerinin dünya ile paylaşılması adına hazırlanan bu festival programında emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Bugün ilçemize gelerek bizlerin misafiri olan konuk öğrencilerimize ‘hoş geldiniz’ diyor; festivalimizin sağlıklı ve başarılı bir şekilde sonlanmasını temenni ediyorum.”

 

Konuk öğrencilerin Türkçe konuşmasi, hayranlik uyandirdi…

Yapılan konuşmaların ardından yöresel halk oyunları ekiplerinin gösterileri, Amfi Tiyatro’yu hınca hınç dolduran kalabalığı coştururken; Litvanya, Letonya, Makedonya, Bulgaristan, Macaristan ve Kosova’dan festivale katılmak üzere gelen öğrenciler, kendi ülkelerinin tanıtımını yaptılar. Konuk ülke öğrencileri sunumlarını genellikle İngilizce veya kendi ana dilleri ile yaparken, bazı öğrenciler sunumu Türkçe yapmayı tercih etti.

Türkçe sunum yapan konuk öğrenciler kalabalık izleyici topluluğu tarafından dakikalarca alkışlanırken, bazı gruplar ise kendi Milli oyunlarını ve şarkılarını seslendirdi.

Gecenin sonunda öğrencileri hazırlayan öğretmenlere protokol üyeleri tarafından birer çiçek takdim edilirken program, 6 konuk ülke ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan Türkiye standının gezilmesiyle sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X