‘Euromos Antik Kenti’nde mezuniyet töreni!

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Euromos Antik Kenti’nde mezuniyet töreni!
Bu içerik 719 kez okundu.

ADIM Üniversiteleri Arkeoloji Bölümü tarafından her yıl farklı bir antik kentte düzenlenen mezuniyet töreni bu yıl Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, ilçemiz Euromos Antik Kenti’nde gerçekleştirildi … 5 üniversiteden yaklaşık 300 Arkeoloji Bölümü mezunu, Euromos’taki Zeus Lepsynos Tapınağı önünde keplerini havaya atarak mezuniyet coşkusu yaşadılar …

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümleri tarafından Milas’ta ortak mezuniyet töreni düzenlendi.

Milas - Söke karayolu üzerinde bulunan Euromos Antik Kenti’nde gerçekleştirilen törene Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, Milas Kaymakam Vekili Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Adım Üniversiteleri Birliği Rektörleri, rektör yardımcıları, bölüm başkanları, öğretim üyeleri ve öğretim görevlileri ile mezun öğrencilerin aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın okunması ile başlayan mezuniyet töreninde Milas Folklor Araştırma Derneği ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü öğrencileri tarafından halk oyunları gösterisi sunumu ve müzik dinletisi gerçekleştirildi.

 

Mezun öğrenciler

adına …

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Birincisi Emre Bıcırdı, mezun öğrenciler adına yaptığı konuşmada, “Eğitim hayatımızda göstermiş olduğumuz beceri ve çabanın karşılığını almaya hak kazandık. Artık mezun oluyoruz. Bu süreçte edindiğimiz deneyimler dışında hayata dair birçok şey öğrendik. Arkeolojinin insana mesleki beceri kazandırmasının dışında, hayatı anlama ve ona tutunma, geçmişte öğrenilenle geleceği kurmada yol gösterdiğini öğrendik” dedi.

 

Başarılar …

Daha sonra, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi - Euromos Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Acar, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan ve Muğla Valisi Amir Çiçek tarafından konuşmalar yapıldı.

Konuşmacılar, ülkemizin arkeoloji alanında önemli bir değere sahip olduğuna dikkat çekerek, mezun olan öğrencilere mesleki hayatlarında başarılar dilediler.

Konuşmaların ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden dereceyle mezun olan öğrencilere belgeleri Muğla Valisi Amir Çiçek, Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden dereceyle mezun olan öğrencilere belgeleri Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümünü dereceyle bitiren öğrencilere belgeleri Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümünü dereceyle bitiren öğrencilere belgeleri Milas Kaymakamı Vekili Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölümünü dereceyle bitiren öğrencilere belgeleri ise Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat tarafından verildi.

 

Kepler havaya …

Euromos Antik Kenti’ndeki Zeus Lepsynos Tapınağı önünde gerçekleşen tören, öğrencilere belgelerinin verilmesi ve öğrencilerin tarihi mekanda keplerini havaya atmaları ile sona erdi …

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X