Bozbük’te ‘kıyı işgali’ne karşı hukuk mücadelesi!

ÖNDER Haber / A. Kemal KAŞKAR -

Bozbük’te ‘kıyı işgali’ne karşı hukuk mücadelesi!
Bu içerik 1739 kez okundu.

İlçemiz Bozbük mahallesinin kıyı şeridi; tel örgü, duvar, çit ve güvenlik elamanları ile çevrelenmiş durumda …

Deniz kıyısını boydan boya kaplayan bu geniş alanın işletmesi ise, konuyu gazetemize ileten vatandaşların deyimiyle “bazı ‘nüfuzlu’ şirketler”in kontrolünde.

Sahilin hemen gerisine inşa edilmiş bulunan Apollonium Sitesi’nde ikamet eden vatandaşlarımızın bir bölümünün denize ulaşabilmek için belirli bir prosedürü yerine getirmesi gerekiyor.

Bu kişilerin denizden yararlanabilmeleri için, söz konusu şirketlerden, ‘bedelini ödeyerek bileklik satın almaları’ gerekiyor!

 

Kapıda güvenlik elemanları nöbet tutuyor!

Çevrili alanın kapısında nöbet bekleyen güvenlik elemanlarına bu bileklikleri göstermeden içeriye girilemiyor ve deniz kıyısına ulaşılamıyor. Site sakinleri, bu hukuka aykırı duruma karşı hukuk mücadelesi başlatmış durumdalar.

 

Hukuk mücadelesi sürüyor!

Söz konusu mücadele konusunda bilgisine başvurduğumuz, vatandaşların hukuki mücadelesini de sürdüren Av. Faruk Haksal, şu açıklamayı yaptı:

Sürdürülen yasal ve idari mücadeleyi şöyle özetleyebiliriz:        

Tüm başvurularımıza rağmen bu hukuk dışı uygulama fiilen sürdürülmektedir. Yasalar gayet açık… Ama sürmekte olan uygulama daha da açık…

Mevzuat diyor ki; “… Sahil şeridinde kıyıya geçişi engelleyecek şekilde; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz.”

Ama oluşturulmuş vaziyette…

 

Valilik ve Belediyelere rağmen uygulama sürüyor! Mevzuat diyor ki;

“Onaylı uygulama imar planı bulunan sahil şeritlerinde; kıyıya geçişi engelleyecek şekilde oluşturulmuş duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engellerin derhal kaldırılması, ilgili valilik ve belediyelerce sağlanır.”

Ama defalarca başvuru yapıldığı halde, bu hukuka aykırı durumun ne valilikçe ve ne de belediye tarafından [henüz] önüne geçilmiş değil.

 

Mahkeme kararı da uygulanmıyor!

Vatandaşın kıyıya ulaşabilmesini sağlayabilmek için Milas Asliye Hukuk Mahkemesine müracaat edildi. Mahkeme tedbir kararı verdi ve “Vatandaş denize ulaşabilir” dedi.

Vatandaş eline mahkeme kararını alarak denize ulaşmak istedi.

Ancak tedbir kararını ciddiye alarak uygulayan olmadı…

 

Yargılanıyorlar ama uygulamadan da vazgeçmiyorlar!

Sonunda vatandaş savcılığa başvurdu, şikâyette bulundu. Savcılık durumu araştırdı. Milas Asliye Ceza Mahkemesinde kamu davası açtı. Sanıklar, Türk Ceza Kanunu’nun 109/53.maddesine göre, “Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Bırakma” suçundan yargılanmaya devam ediliyor.

Ama… Bütün bunlara rağmen hukuka aykırı uygulama sürüyor, sürdürülüyor…

Türkiye bir hukuk devleti…

Tüm yetkili ve yetkisiz herkese soruyoruz: “Gerçekten öyle mi?..”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ali uğurluay     2017-08-02 Eğer Türkiye bir Hukuk Devleti ise; ben de 65 lik bir delikanlıyım...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X