Yangın Söndürme Helikopteri göreve hazır …

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

Yangın Söndürme Helikopteri göreve hazır …
Bu içerik 1042 kez okundu.

Yaz aylarının korkulu rüyası orman yangınlarına en hızlı ve etkili biçimde müdahale eden helikopter, bu sene de olası orman yangınlarına ilk müdahale için ilçemizde konuşlandı.

T.C. Orman Bakanlığı tarafından 5 yıllık bir süre için kiralanan ve bir kısmı Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne tahsis edilen helikopterlerden biri, Beçin Mahallesi’ndeki Denizcik Orman Deposu’ndaki alana konuşlandı. 1 Haziran 2017 tarihinden, 28 Ekim 2017 tarihine kadar görev yapacak olan helikopterde 5 kişi görev yapacak.

Milas Orman İşletme Müdür Yardımcısı Ömer Kahraman tarafından verilen bilgilere göre, 2 adet yangın söndürme uçağından ilki 1 Temmuz 2017, ikincisi ise 15 Temmuz 2017 tarihinde ilçemize gelerek, Milas - Bodrum Havalimanı’nda konuşlanacak.

1 Haziran tarihinde gelerek Denizcik Orman Deposu’nda göreve hazır bir şekilde bekletilen MI-8MTV-1 model yangın söndürme helikopterinde görev yapan Türk Pilot Selçuk Çevikbaş, 5 kişilik mürettebatta; Kaptan Alekseyev Andrian (Ukrayna), Kaptan Yardımcısı Voloshyn Dmytro (Kazakistan) ve Uçuş Mühendisi Aliyev Eldor’un (Azerbaycan) yanı sıra bir Türk Pilot Selçuk Çevikbaş ve bir de orman personelinin görev yapacağını söyledi.

Gün doğumundan gün batımına kadar, mesai kavramı gözetmeksizin görev yapacak olan helikopterin 2 saat 15 dakika havada kalabildiğini belirten Türk Pilot Selçuk Çevikbaş; “Yangın Gözetleme Kulesi’nde görev yapan arkadaşımızın ihbarı üzerine 10 dakika içerisinde havalanarak, belirtilen koordinatlara doğru uçuyoruz. Aslında 4,5 ton kapasiteli Bambi (Su kovası) mevcut ancak bizler güvenlik gerekçesiyle 2,5 tonla sınırlandırıyoruz.

Bizim görevimiz, olası bir yangında özellikle karadan müdahale edilmesi güç noktalardaki yangınlara ilk müdahalede bulunmak, yangının büyümesini engellemek ve karadan müdahale edecek olan ekiplere havadan destek vermektir. Kendi sorumluluk bölgemizdeki yangınların dışında bazen çevre il veya ilçelerdeki yangınlara da müdahale için görevlendiriliyoruz. Umarım hiçbir zaman ormanlarımızda yangın çıkmaz da bizlere de görev düşmez” derken,

Milas Orman İşletme Müdür Yardımcısı Ömer Kahraman ise, yangın söndürme helikopterlerinin 2017 - 2021 yıllarını kapsayacak şekilde 5 yıllığına kiralandığına dikkat çekerek, “Helikopterimiz 1 Haziran’da geldi, yangın söndürme uçaklarımızdan biri 1 Temmuz’da, diğer ise 15 Temmuz’da gelerek göreve hazır şekilde bekleyecekler” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X