‘80 Yıllık Okul’ tarih mi oluyor?

ÖNDER Haber / A. Coşkun EFENDİOĞLU -

‘80 Yıllık Okul’ tarih mi oluyor?
Bu içerik 355 kez okundu.

1937 yılından bu yana eğitim öğretim verilen, ilçemizin en köklü eğitim kurumlarından Menteşe İlkokulu, kapılarını 2016 - 2017 eğitim - öğretim yılı sonunda kapatıyor. İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal’ın okul müdürüne açtığı telefonla ortaya çıkan bu sürpriz durum, velilerde şaşkınlık yarattı.

13 öğretmen kadrosu ve 150 öğrencisiyle son kez eğitim-öğretim verilen Menteşe İlkokulu, 2017 - 2018 eğitim - öğretim yılında, öğretmen ve öğrencileriyle Sakarya İlkokulu’na nakledilecekler.

 

“İlçe Milli Eğitim Müdürümüz beni telefonla aradı ve …”

Çocuklarının karne sevincini yaşamak üzere okul bahçesinde toplanan veliler, Okul Müdürü İsmail Avcı tarafından yapılan açıklama ile şaşkına dönerken, Avcı; “İlçe Milli Eğitim Müdürümüz beni telefonla aradı ve önümüzdeki dönemden itibaren öğretmen ve öğrencilerimizle birlikte Sakarya İlkokulu’na nakledileceğimizi, bu durumu da bugün velilerimize ve öğretmenlerimize duyurmamı istedi. Gerekçe olarak herhangi bir şey söylenmedi, bu konuda bizlere ulaşan bir resmi yazı da yok” derken, kararı duyan veliler, deyim yerindeyse neye uğradıklarını şaşırdılar.

 

‘Okulumuzun kapanmasını istemiyoruz’

Bazı veliler hemen orada bir kampanya başlatıp ‘Okulumuzun kapanmasını istemiyoruz’ şeklinde imza toplayarak Muğla Valiliği’ne başvururken, kimi veliler de şaşkınlık yaşadıklarını, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bunun nedeninin açıklanmasını bekleyeceklerini söylediler.

Okul Müdürü İsmail Avcı tarafından yapılan bu şok edici açıklamanın ardından çocuklar karnelerini alırken, teşekkür-takdir belgesi alan öğrencilerle, okulu derece ile bitiren öğrencilere çeşitli ödüller verildi.

 

Bilinenler …

Birkaç yıldır, okulun halen Hükümet Konağı’nın ikinci katında faaliyet gösteren Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarak kullanılması yönünde girişimler olduğu biliniyordu. Ancak öte yandan, bölgemizdeki ilkokulların yetersiz kaldığı, bu nedenle özellikle Merkez ve Sakarya İlkokulu’nda sınıfların olması gerekenden kalabalık olduğu, yeni dersliklere ihtiyaç olduğu da biliniyordu.

Şimdi, 8 sınıf ile faaliyet gösteren Menteşe İlkokulu’nun da, Milli Eğitim Müdürü’nün sözlü bildirimiyle Sakarya’ya aktarılması, sınıfların mevcutlarını iyice şişirecek.

Oysa bu durum için, Ümit Koleji’ne el konulduğunda, Ümit Koleji binasının Kız Meslek Lisesi’ne tahsisi ve Kız Meslek Lisesi’nin şimdiki binasının da, hemen bitişiğindeki Sakarya İlkokulu’na bağlanarak, bu açığın kapatılması gündeme gelmiş, ancak 60’dan fazla dersliği olan o okul binası, çok sınırlı sayıdaki öğrencisi olan İmam Hatip Lisesi’ne tahsis edilerek, birçok dersliğinin atıl kalmasına neden olunmuştu …

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X