‘Güllük Açıkhava Belgesel Günleri’nde ilk gösterim: “Akdenizli”

Gülçin ERŞEN -

‘Güllük Açıkhava Belgesel Günleri’nde ilk gösterim: “Akdenizli”
Bu içerik 411 kez okundu.

Mustafa Ünlü’nün yönettiği ve metin yazarlığını yaptığı, “Akdenizli” filmiyle açılışı yapılan ‘Güllük Açıkhava Belgesel Film Günleri’nin ilk gösterimine ilgi büyüktü.

2001 yılı yapımı olmasına karşın ülkemizi, doğayı, denizleri, balıkçıları ve çevrecileri yakından ilgilendiren Akdeniz Fokları hakkında ülkemizde yapılmış en geniş kapsamlı belgesel diyebileceğimiz filmin gösterimi sonrasında, seyircilerin sorularının çoğunu da SAD – AFAG (Sualtı Araştırmaları Derneği ve Akdeniz Fokları Araştırma Grubu) üyesi Metalurji Müh. Cem Orkun Kıraç yanıtladı.

Film Gösterimi öncesi bir açış konuşması yapan Gülçin Erşen, üçüncüsünü gerçekleştirdikleri etkinliği genelde bir sivil toplum örgütüyle ortaklaşa yapmaya özen gösterdiklerini belirterek, “Bu yılki etkinliğimizi, benim de üyesi olduğum Güllük Turizmini Geliştirme ve Çevre Koruma Derneği adına yapıyoruz. Belgesel Film Günleri’nin en büyük özelliği, filmlerini gösterdiğimiz yönetmenlerin de etkinliğe katılarak, film gösterimi sonrası seyircilerin sorularını yanıtlaması, seyirciyle yönetmeni buluşturabilmemiz. Şanslıyız; bu yılki konuğumuz Belgesel Sinemacılar Derneği Başkanı Mustafa Ünlü, benim de üniversiteden arkadaşım” dedi. Erşen, Mustafa Ünlü’yü kısa özgeçmişiyle tanıttıktan sonra, Ünlü, bir hayvanın başrol üstlendiği tek filmi olan “Akdenizli”nin kendisi için anlamı ve önemi üzerinde durdu.

Milas SGK Müdürü Ömer Gülter, Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop) Genel Başkanı Ramazan Özkaya, Güllük Turizmini Geliştirme ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Selçuk Orkun’un da izlediği gösterim sonrası, Gülçin Erşen, filme emeği geçen üç kişiyi; Mustafa Ünlü, Murat Erün (Görüntü Yönetmeni) ve Cem Orkun Kıraç’ı (Dalgıç, sualtı kameramanı, çevreci SAD – AFAG üyesi) alkışlarla çağırdı.

Soruların çoğunu yanıtlayan Cem Orkun Kıraç, Akdeniz fokları ve ülkemizde halâ varlığını sürdüren ve nesli tükenmeye yüz tutan canlılar hakkında ayrıntılı bilgiler verdi, Sualtı Araştırmaları Derneği bünyesinde deniz ve kıyı alanları koruma projelerinde çalışmayı sürdürmekte olduklarını belirtti.

Ünlü, insanların da fokların da besin zincirinin tepesinde bulunmasının, ikisini karşı karşıya getirdiğini, aşırı avlanma nedeniyle denizlerimizdeki balıkların azalmasının ve geçmişte fokların bilinçsizce katledilmesinin nesillerinin tükenmesine neden olduğunu anlattı.

Seyirciler arasında bulunan Ramazan Özkaya da, trol ve gırgır ağlarıyla avlanan balıkçılara gelen yasağın aşırı avlanmaya karşı önlem olduğunu, tüketicilerin de yenebilecek balık türleri ve boyutları konusunda bilinçlenmesi, bununla ilgili afişlerin balıkçılara asılması gerektiğini söyledi.

Gelenlere, daha sonraki günlerde gösterilecek filmler hakkında da bilgi verildi ve seyirciler, etkinlik için teşekkür ederek ayrıldılar ...

 

Bu akşam sona eriyor

‘Güllük Açıkhava Belgesel Film Günleri’, 4 Temmuz Salı günü “ESKİ ŞEHİRDEN SON HAVADİS”

5 Temmuz Çarşamba günü “KURŞUN – KALEM” belgesellerinin gösteriminin ardından bu akşam ‘AH BELGESELİ’ ile sona erecek.

 

AH BELGESELİ

2015 sonbaharı; Türkiye sınırları içinde kanlı, yıkıcı çatışmalar artıyor ve toplumdaki kutuplaşmalar tehlikeli bir hal alıyor, bir yandan da ülke Suriye’deki savaşın içine hızla itiliyordu.

Bu ortamda, 10 Ekim’de, sivil toplum örgütleri bir Barış ve Demokrasi mitingi düzenlediler. Yürüyüş alanına kortej halinde ilerleyen grupların bulunduğu tren garı kavşağında, saat 10.04’te 3 saniye ara ile 2 patlama gerçekleşti. 101 insan yaşamını yitirdi, 500’den fazlası yaralandı. Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki bu en ölümcül saldırıyı IŞİD ya da DAEŞ diye bilinen örgütün yaptığı açıklandı.

Ah belgeseli, 101 kişinin öldüğü, 500'den fazlasının yaralandığı o can pazarında ölmeyenlerin; bu akla sığmayan anları ve sonrasını, en yakında yaşayan 24 insanın anlatımlarıyla aktarıyor.

Bugüne dek Antalya, İstanbul, Amserdam, Münih uluslararası film festivallerine seçilen Ah, 2017 Uluslararası Ankara Film Festivali En İyi Belgesel Ödülü’nü aldı …

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X