“Kaymakamlığın tespiti doğru mu?..”

ÖNDER Haber/A. Coşkun EFENDİOĞLU -

“Kaymakamlığın tespiti doğru mu?..”
Bu içerik 4220 kez okundu.

Gazetemizde 06.06.2017 tarihinde “Deniz kıyılarının işgali yasalara rağmen sürdürülüyor” başlıklı bir haber yayınlanmıştı. Haberde özetle, Milas Bozbük mahallesi kıyı şeridinin; tel örgü, duvar, çit ve güvenlik elamanları ile çevrelenmiş durumda olduğu duyuruluyor ve yetkililerin bu işgale son vermesi gerektiği vurgulanıyordu.

Daha sonra Milas Kaymakamlığı’ndan konu ile ilgili bir açıklama geldi. Bu açıklamaya da, 29 Temmuz tarihli gazetemizde yer verdik. Konu ayrıca yargıya da intikal etmiş durumda.

Bozbük’teki “kıyı işgali” iddiaları ile ilgili gelişmeleri, bölgede yaşayarak bilen ve bu konudaki hukuksal mücadeleyi sürdürmekte olan Av. Faruk Haksal, Kaymakamlık açıklamasının gazetemizde haber yapılması sonrasında, konuyla ilgili mahkeme kararlarını ve fotoğraflar eşliğinde bir açıklama göndermiş.

 

Sayın Haksal’ın açıklaması şöyle …

Kaymakamlığın konu ile ilgili açıklamasında ifade edilen tespitler doğru değildir. Milas Kaymakamı imzalı yazıda aynen şöyle denmektedir:

“Kıyıda kalan kumsal alanda [kıyı kenar çizgisi ile deniz arasında] herhangi bir şemsiye şezlong alanı kullanımı bulunmadığı …”

Aynı yazının son paragrafında da şu satırlara yer verilmektedir:

“Söz konusu alandaki şezlong şemsiye kullanımlarının [taş duvarla çevrili alan] ve plaj işletmesinin kıyı kenar çizgisinin [kıyı alanı] dışında mülkiyet parseli ve park alanında kalmakta olduğu ve plaj işletmesinin mülkiyet parseli içerisinden kıyıya geçişe izin vermediği, mülkiyet parseli dışında ulaşım sağlayan alternatif yolların mevcut ve açık olduğu görülmüştür ...”

Söz konusu yazının içeriği, mevcut olan hukuksuzluğun açık bir itirafı niteliğindedir ve resmi bir belge değerindedir. Şöyle ki;

 

YASALAR MUTLAKA

UYGULANMALIYDI

Kıyı Kanunu’nun 8.maddesi şöyle diyor: “Sahil şeritlerinde… Uygulama imar planı bulunan yerlerde duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz…”

Aynı Kanun “Sahil Şeridi”ni şöyle belirliyor: “SAHİL ŞERİDİ: (Değişik:3830 - 1.7.1992) Kıyı kenar çizgisinden itibaren kara yönünde yatay olarak en az 100 METRE genişliğindeki alan…”

Demek ki, halkın serbestçe, hiçbir para ödemeden istifade edebileceği alan, sayın Kaymakamlık yazısında belirtildiği üzere, kıyı kenar çizgisi ile deniz arasında kalan birkaç metrelik küçük dilim değil, yasal olarak kıyı kenar çizgisinden başlayarak karaya doğru yatay olarak ölçülecek olan 100 METRELİK ALANDIR… Söz konusu duvarlarla çevrili mülkiyet alanı ve park alanı olan alan da, bu sınırlar içerisindedir.

 

100 METRELİK ALANIN

HALKIN

YARARLANMASINA

AÇIK OLMASI YASA

EMRİDİR.

Bu alanın, halkın kullanımına kapatılması hukuka aykırıdır ve kamu yönetim birimleri bu hukuka aykırılığı, hukuka uygun hale getirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülük yasalardan doğmaktadır.

Kaymakamlığın belge niteliğindeki resmi yazısında, açıklıkla bu alanın taş duvarlarla çevrilmiş olduğu kabul edilmektedir. Ancak bu alanın özel mülkiyete ait olduğu belirtilerek, bu alanların halkın serbestçe yararlanmasına kapalı [yazının tümü dikkate alındığında] olması doğal ve normal karşılanıyor. Oysa kamunun haklarının korunması, birinci öncelik olarak benimsenmelidir. Kıyı Kanunu’nun 5. maddesi şu hükmü getiriyor:

“Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır. Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.”

Aynı Kanun, bu ilkeye uymayanlara verilecek idari cezayı belirliyor.

MADDE 15 - a) Kıyıda ve uygulama imar planı bulunan sahil şeritlerinde; Duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engelleri oluşturanlara kum, çakıl alan veya çekenlere 5 MİLYON LİRA PARA CEZASI VERİLİR.

Oysa Sayın Kaymakamlığın sözünü ettiğimiz resmi yazısındaki pratik çok başka yönlüdür.

 

MAHKEME KARARLARI

DA UYGULANMIYOR

Ayrıca, söz konusu hukuksuzluğun fiilen durdurulması yönünde Milas 3.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin vermiş bulunduğu tedbir kararı vardır. Sayın gazete idarehanesine bu mahkeme kararlarını yayınlanması amacı ile iletiyoruz. Söz konusu mahkeme kararlarına rağmen bu hukuksuzluğun fiilen sürdürülmekte olması da [söz konusu işletmeler açısından] ayrı ve müstakil bir suçtur.

 

HALKIN YASAL

HAKLARINI

SAVUNMAYA

DEVAM EDECEĞİZ

Bir hukukçu olarak, yöre halkının kıyılardan serbestçe yararlanma hakkının savunucusu olarak Sayın Milas Kaymakamlığı’nın meseleye yansız bir bakış açısıyla yaklaşmasını umuyor, talep ediyor ve bekliyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hasan Hūseyin ÖZKAN     0000-00-00 Eğer doğruysa bir tatil günü gelsinler piknik yapsınlar bozbük sahillinde denize sıfır ağaç gölgesinde de masalar var piknik yapmak 30 TL fiyat yazıyor sayın kaymakam bey bunları bilmiyor çünkü kaymakam bey geldi mi apoollonium otel le yemeğe geliyor sonuçta vatandaş eziliyor ha birde adamlar kamu yoluna güvenlik bariyer komşular buda eksresi
Oktay karacalar     0000-00-00 2 yıldır bu sitede tatil yapmaktayım bu sene böyle bir ayrımçılık ile karşılaştım kaldığımız yerden kıyıya ulaşamıyoruz sitenin birleştirici bütünleştirici ruhunu yok eden bir uygulama kıyıya ulaşmak isteyenlere güvenlik koridoru oluşturuluyor bu durumu kınıyorum .
Serap korkmaz     0000-00-00 Yıllardır bu tatil sitesini tercih etmemizin nedenlerinden birisi de sitenin içerisindeki uyum ve nezaketti. Otel müşterileriyle diğer müşteriler arasındaki uyum ve diyaloglardı.İnsanlar arasındaki ilişkilerde maddi farklılıklar yoktu.Bu sitede yabancısıyla Türk"üyle güzel dostluklar oluşuyordu.Bu tatil sitesinin en önemli özelliği bir bütünlük arzetmesiydi.Aynı site içerisinde müşteriler arasında ekonomik sınıf ayrımı yapılması ve farklı yol kullanılması bizi ziyadesiyle rencide etmiştir.
Deniz kızı     0000-00-00 Burası cok güzel bir yer ancak clup lacosta isimli işletme burayı resmen gasp etmis durumda denize girmek için kişi başı 100TL istiyorlar. Acilen çözüm bekliyoruz
Hakkı başkıran     0000-00-00 8 senedir tatil yaptığımız yer şaka gibi bırakın denize girmeyi şikayet ediyoruz diye bakkaldan alış veriş bile yapamıyoruz denize inmek istediğimizde peşimize güvenlik ordusu takılıyor resmen alanı gasp etmişler yakında denizede sokmuyacaklar die korkuyoruz
Emre1969     0000-00-00 Bu, Türk Hukukuna saygısızlık eden yabancı bir İspanyol şirketidir.
Gezgin     0000-00-00 Evet burayı biliyorum. Gerçekten işletme resmen kanunları çiğniyor ve birileride bunlara göz yumuyor. İşletme resmen gasp etmiş buradaki plajı
Sevılay     2017-08-10 HAYRETTT mahkeme kararına karsı cıkmak uygulamamak neye dayanarak neye guvenerek bır bılen varsa soylesın
Ebru Kuru     0000-00-00 Bende burada kaldım lanet olsun sanki naziı kampı devamlı peşinde güvenlik denize geçişi engellemek için illaki bileklik satacaklar yaklaşık 100 metrelik yolu geçip denize ulaşmak 100 lira bu soygunculuk bunun önüne geçebilecek halkının hakkını savunabilecek yürekli bir yetkili yokmu acaba üstelik bu kanunlardada açıkça beyan edilmiş neden bu kanuna karşı geliniyor sebep nedir???
Hasan     2017-08-10 HAKSIZ İŞGALİYE PARASI Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığı dönemindeki Bodrum tatilinde, otellerin kıyıları işgal ettiğine bizzat şahit olması sonrasında, 'kıyı işgali' konusu gündeme gelmişti. Ancak değişen bir şey yok. Peki, ortada 'Deniz kıyıları devletindir, herkes eşit bir şekilde bu kıyıları kullanır' diyen kapı gibi bir yasa varken, nasıl oluyor da turizm işletmeleri en güzel yerleri işgal edebiliyor? Bu sorunun yanıtını dün Önemli bir sayfiye şehrimizin belediye başkanı, kıyıların nasıl yağmalandığını şöyle anlatıyor: "Kıyı ve denizleri kendi malı gibi kullanmak üzere işgal edip halkın kullanımının önüne geçen oteller, her sene 100 bin ile 2 milyon lira arasında ecrimisil, yani haksız işgaliye parası ödüyorlar. Ancak ecrimisilden sonra oteller,işletmeler işgal ettiği yerleri boşaltmayarak kullanmaya devam ettiklerinden, bu sorun her sene katlanarak büyüyor. Oteller ecrimisil cezalarını, devlete işgaliye kirası ödüyormuş gibi düşünüp işgallerine son vermeyerek buraları kullanmaya devam ediyorlar." En sosyetik bölgelerden biri olan Cannes'dan, en güzel plajların olduğu Rio de Janeiro'ya dünyanın hemen hemen her ülkesinde en güzel sahiller halka açık.denizler ve kıyılar devletin malı; Türkiye'deki gibi denize sıfır otel dikmek yasak. Cannes'da geceliği 3-5 bin Euro'ya otelde kalan da, günü birlik yüzmeye gelen orta direk bir insan da aynı plajda güneşleniyor. Bizde ise ayrımcılık deniz kıyısında başlıyor. Bu sorun çözülmeli!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X