Milas’a, Avrupa standartlarında bir ‘İçme Suyu Arıtma Tesisi’

ÖNDER Haber / Adem KANKAYNAR -

Milas’a, Avrupa standartlarında bir ‘İçme Suyu Arıtma Tesisi’
Bu içerik 1164 kez okundu.

İlçemiz sınırları içindeki Akgedik Barajı’ndan temin edilerek tüm aşamalardan geçirildikten sonra içme suyu olarak şebekeye verilecek olan baraj suyunun arıtılacağı ‘Milas İçme Suyu Arıtma Tesisi’ inşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor.

8 Mayıs 2017 tarihinde Özben İnş. San. Tic. Ltd. Şti. adlı firmaya yapılan yer tesliminin ardından 5 Haziran’da başlatılan ve 450 işgünü sonunda tamamlanarak faaliyete geçirilmesi planlanan İçme Suyu Arıtma Tesisi inşaatı devam ediyor.

DSİ tarafından görevlendirilen mühendis kadrosu ile birlikte yürütülen inşaat çalışmalarında belli bir mesafe alınırken, Akgedik Barajı’ndan temin edilecek su; havalandırma, ön ozonlama, kimyasallar, durultucu, filtreleme ve klorlama aşamalarının ardından 3 isale hattı ile Milasa dağıtılacak.

Günlük, 21 bin metreküplük kapasite ile çalışacak tesis, yaklaşık 23 dönümlük bir arazi üzerinde inşa ediliyor. Çok kısa bir zamanda tamamlanan istimlak çalışmalarının ardından yapımına başlanan ve son derece ileri teknoloji ile donatılacak tesisin, ilçemize kazandırılacak önemli bir yatırım olacağı belirtildi.

İlçemiz Çaltılık mevkisinde yapılan tesisle Milas’ın uzun yıllar su sorunu yaşamaması amaçlanırken, 18 milyom 745 bin lira olarak gerçekleşen ihale bedeli ile yapılacak tesisin, 30 Ekim 2018 tarihinde tamamlanması hedefleniyor.

Tüm aşamaların ardından elde edilecek içme suyunun, yüksek kalitede olacağına vurgu yapan yetkililer, yapılan tesisin Avrupa standartlarında olacağına dikkat çekti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X