15 sayfa Milas Raporu

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

15 sayfa Milas Raporu
Bu içerik 323 kez okundu.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Muğla’ya gelen ve Fethiye’den Menteşe’ye kadar bazı açılış törenlerine katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, geçtiğimiz hafta Muğla Valisi Esengül Civelek ile birlikte Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret ederek MİTSO’nun düzenlemiş olduğu “Milas Ekonomisinin Öncüleri” ödül törenine katıldı. Tören öncesinde bir süre MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in makamında konuklarla MİTSO’nun çalışmaları ve yörenin sorunları ve üyelerin beklentileri konularında bir söyleşi yapıldı. Bu sırada MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Hisarcıklıoğlu’na Milas’ın ve Oda üyelerinin çeşitli sorunları, çözüm önerileri ve Oda üyelerinin dilek ve beklentilerini içeren 15 sayfalık bir rapor verdi.

 

Zorunluluk kaldırılsın

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, MİTSO’nun TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na verdiği raporda, 30 Hp ve üzeri kurulum gücüne sahip veya 10 ve üzeri işçi çalıştırmakta olan zeytinyağı fabrikalarına getirilen bir gıda mühendisi veya ziraat mühendisi veya kimya mühendisi ya da bir kimyager çalıştırma zorunluluğunun kaldırılması veya esnetilmesi talep edildi.

 

Zeytinyağı üretimi

teşvik edilsin

Raporda, kaliteli zeytinyağı üretiminin desteklenmesi amacıyla prim sisteminin değiştirilmesi ve zeytinyağına kalitesine göre prim verilmesi öneriliyor. Zeytinyağı üretiminin teşviki amacıyla iç tüketiminin arttırılması, bunun için de öğrenci yurtlarında, hastanelerde, askeri mutfaklarla kamu personeline verilen yemeklerde zeytinyağı kullanımının zorunlu hale getirilmesi isteniyor. Raporda ayrıca, zeytinyağı fabrikalarının kullanmakta olduğu elektrik için indirimli tarife uygulanması ile üreticilere kromajlı saklama tankları verilmesi için destek talep ediliyor.

 

Kültür balığı üretimine

destek olunsun

Raporun devamında, Milas’ta Türkiye’nin levrek ve çipurada kültür balığı üretiminin % 68’inin üretilmekte olduğu belirtilerek, kültür balığı üreticilerinin kullanmakta olduğu elektriğe indirimli tarife uygulanması, denizdeki balık çiftlikleri için Güllük Körfezi’nde uygun bir yere modern bir lojistik destek iskelesi yapılması, denizdeki balık üreticileri için sağlanan ÖTV’siz mazot desteğinin toprak havuz balıkçılarına da verilmesi ve balığın da “temel besin maddesi” sayılarak gıda maddelerine uygulanmakta olan % 8 KDV’nin % 1’e indirilmesi gibi talepler de yer aldı.

 

Diğer talepler

Raporda ayrıca Aydın - Güllük demiryolunun yapılması, demiryolunun Milas OSB’den geçirilmesi, Milas’a doğalgaz getirilmesi ve Milas’a modern bir fuar alanı kazandırılması gibi konular da gerekçeleriyle birlikte anlatıldı. İki yıl önce açılan ve dekan ataması yapılmasına rağmen binası olmadığı için öğretime başlayamayan Milas Veteriner Fakültesi’nin bina sorununun çözümlenmesi, geleneksel Türk el sanatlarından olan halı, kilim ve battaniye dokuyanların desteklenmesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından her yıl destekleme alımı yapılması, tarihi Milas evlerinden birinin restorasyonunun TOBB tarafından yapılması gibi konular da raporda dile getirildi.

 

“Destek vereceğinize

yürekten inanıyoruz”

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, raporda yer alan konuların TOBB tarafından ilgili bakanlıklara aktarılması durumunda olumlu sonuç alınacağını umduğunu belirterek, “Daha önce de TOBB’ne bazı konularda raporlar sunmuştuk. Sunmuş olduğumuz raporlardan en önemlisi büyük mağazalarla zincir marketlerin toplam raf alanının yüzde 10’unun yerel, markalı ürünlere tahsisi hakkında idi. Sizin de desteğinizle bu talebimiz yasa tasarısına yüzde 5 olarak girdi, yüzde 1 olarak yasalaştı. Bu, MİTSO’nun ve TOBB’nin çok büyük bir başarısıdır. Yerel üreticinin ve esnafın korunmasında çok önemli bir başarıdır. Bu konuda verdiğiniz destek için size ve şahsınızda TOBB’ne teşekkür ediyorum. Aynı desteği verdiğimiz bu raporda dile getirilen konularda da vereceğinize yürekten inanıyoruz” dedi.

 

“Rapor olarak sunulması,

güzel ve örnek bir çalışma”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da MİTSO’nun sorunları raporlaştırarak çözüm önerileriyle birlikte TOBB’ne sunmasının güzel ve örnek bir çalışma olduğunu belirterek Reşit Özer’e teşekkür etti ve “Reşit Başkan, daha önce de bazı konularda böyle raporlar getirdi. Hepsiyle ilgilendik. Bununla da ilgileneceğiz. MİTSO, sorunları ve çözüm önerilerini böyle raporlar şeklinde düzenleyerek bize getiriyor. Böylece güzel bir örnek oluşturdu. Biz de bu konuların takipçisi olacağız. Reşit Başkanın belirttiği gibi büyük mağazalarla zincir mağazaların raf alanlarının yerel markalı ürünlere tahsisi örnek bir başarıdır” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X