“Bodrum’un nereden nereye nasıl geldiğini göstermek!”

A. Kemal KAŞKAR -

“Bodrum’un nereden nereye nasıl geldiğini göstermek!”
Bu içerik 446 kez okundu.

Bodrum Belediyesi’nin de destekleriyle bu yıl üçüncü kez gerçekleşecek olan Karaova Bağbozumu Şenliği ile ilgili Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un da katılımıyla yapılan toplantıda 8 - 9 - 10 Eylül 2017 tarihlerinde Mumcular Mustafa Kalem Parkı’nda düzenlenecek olan 3. Karaova Bağbozumu Şenliği hakkında bilgiler verildi.

Bodrum Belediyesi Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, toplantıya Başkan Kocadon’un yanı sıra Karaova Der Başkanı ve Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Ali Öztürk ve bazı Belediye Meclis Üyeleri ile bölgedeki mahallelerden Karaova Muhtarı Mehmet Karan, Mumcular Merkez Muhtarı Muhammet Karademir, Gölbaşı Muhtarı Celal Feslikan, Bahçeyakası Muhtarı Yücel Uyar, Kemer Muhtarı Hasan Ünlü, Tepecik Muhtarı Nurettin Akça, Kumköy Muhtarı Engin Taş, Yeniköy Muhtarı Mehmet Çengel, Gökpınar Muhtarı Tunahan Özcan, Mazı Muhtarı Sedat Hurma, Güvercinlik Muhtarı Mehmet Gereme, Karaova Der Yönetim Kurulu Üyeleri ve Slow Food Yaveş Gari grubu sözcüleri katıldı.

“Memleketimize sahip çıkmaya çalışıyoruz”

Karaova Der Başkanı ve Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Ali Öztürk, toplantıda yaptığı konuşmada, “Üç aydır inanılmaz bir süreç yaşıyoruz. Geçmişten aldığımız derslerle hareket ediyoruz. Üzerine bir şeyler koyarak yürümeye devam ediyoruz ve hiçbir fedakarlıktan da kaçınmıyoruz. Bu arada tabii ki bu fedakarlığın ana merkezi olan Bodrum Belediye Başkanımıza da vermiş olduğu katkılardan dolayı huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Söylediği her şeyin altına imzamı atıyorum. Geriye dönük konuşmak istemiyorum, ama sadece şunu söylemek istiyorum: Memleketi sevmek, memlekete hizmet etmek ile eşdeğerdir. İnsan kendisini ancak bu şekilde ifade edebilir. Ben de memleketimize hizmet ettiğimizi düşünüyorum. Çünkü biz o memleketten çıktık ve buralara kadar geldik. Tarımsal ürünler ve tarımsal hizmetlerden kazandığımız paralar ile buralara geldik. Bugün Bodrum’da bunu karşınızda ödemeye gayret ediyoruz. Bütün davamız budur. Memleketimize sahip çıkmaya çalışıyoruz ve mutlaka sahip çıkacağız. Slow Food çok aktif rol aldı ve üyeleri de burada. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca TEMA Vakfı da elinden ne geliyor ise yaptı, yapmaya da devam edecek. Onlara da teşekkür ediyorum. Muğla Çevre Platformu çok destek olmak istedi, çok aradı ve sordu. Huzurlarınızda onlara da teşekkür etmek istiyorum ki önümüzdeki yıllarda aktif olarak da görev alacaklar. Emeği olan, bize yardımcı olan, iyi olması için çaba gösteren herkese huzurlarınızda gerçekten çok teşekkür ediyorum. Daha iyi programlarda inşallah buluşacağız ve önümüzdeki yıllarda inşallah daha da iyilerini yapmak için mücadele edeceğiz” dedi.

“Bu şenlikleri, hiçbir zaman aslımızı unutmayalım diye yapıyoruz”

Kent kimliğimizi oluşturan geleneklerin, göreneklerin, yerel ve kültürel değerlerin yaşatılmasının önemine vurgu yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise, “Bu sene üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz Karaova Bağbozumu Şenliklerini destekleme nedenimiz, Bodrum’un nereden nereye nasıl geldiğini göstermektir. Bodrum’un basamakları nasıl çıkıp da bugünlere geldiğini anlatmak için bu şenlikleri yapıyoruz ki, hiçbir zaman aslımızı unutmayalım diye. Bodrum şu anda çok büyük bir şehir gibi gözükebilir ama bu şehir, halâ örf ve adetleri ile, gelenekleri ve kültürleri ile yaşayan bir şehir. Bunun da en güzel örneğini bu şenliklerde görüyoruz. Bodrum yemeklerini, geleneklerini, kültürünü hepsini bu şenliklerde yaşayarak bire bir herkese yaşatmaya devam edeceğiz. Çünkü bu bizim aslımız. Bodrum; hayvancılıktan, tarım sektöründen, balıkçılıktan ve süngercilikten beslenerek turizmin başlangıcı olan hotellerimize, mavi yolculuğumuza geçmiştir. Özellikle Mumcular bölgemizde hayvancılık sektörü, tarım sektörü ve onun geliştirmiş olduğu bağcılık ve şarapçılık -tabii ki burada halıcılığı da atlamamak lazım- halâ en iyi şekilde üretilmekte, Bodrum’u temsil etmektedir. Bu organizasyona büyük emek veren başta Ali kardeşime, değerli muhtarlarıma, meclis üyelerime ve bu örf ve adetlerini yaşamaktan onur, gurur duyan Bodrum yarımadasındaki bütün vatandaşlarıma bir defa daha teşekkür ediyorum. Özellikle bizi, Türkiye basınında, bu örf ve adetlerimizi yansıtan değerli basın mensuplarına da bir defa daha şükranlarımı sunuyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi ve tüm vatandaşları üç gün sürecek Karaova Bağbozumu Şenliği’ne davet etti ...

3. Karaova Bağbozumu Şenliğinde bugün

11:00 Karaova Cup devam ediyor / 12:00 Mustafa Kalem Parkında stantlar yerleşime açılıyor / 19:00 Karaova Bağbozumu Şenliği açılış korteji Kumbahçe’den hareket ediyor / 20:00 Bodrum Belediyesi önüne kortejin varması ile Karova Cup ödül töreni ve ardından Halk Oyunları gösterileri başlıyor.

Yarın

10:00 Mumcular Mustafa Kalem Parkı’nda, festival açılışı yapılıyor / 12:00 Karaova Derneği’nin tadilatını gerçekleştirdiği Yeniköy İlkokulunun açılışı gerçekleşiyor / 13:00 Bağ Ürünleri ile çocuklarla Tatlı Atölyesi / 18:00 Mustafa Kalem Parkı’nda Köyler Arası Yemek Yarışması / 20:00 Mustafa Kalem Parkı halı sahada Halk Eğitim Temel Devren Defilesi / 21:00 Mustafa Kalem Parkı’nda Halil Çokyürekli Zurna Konseri.

Ve 10 Eylül Pazar

10:00 Mumcular Mustafa Kalem Parkı’nda festival devam ediyor / 14:00 Mumcular Sanat Evi’nde ‘Karaova Söyleşileri’ / 15:00 Mustafa Kalem Parkı’nda Senem Diyici ile doğada akustik caz konseri / 18:00 Yemek Yarışması ödül töreni ve ödüllü yemeklerin satışa sunulması / 19:00 Mustafa Özcan ve Karaova Halk Korosu Yöresel Konseri / 21:00 Kurtalan Ekspress konseri.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X