Genç Çiftçilere küçükbaş hayvan desteği …

Adem KANKAYNAR -

Genç Çiftçilere küçükbaş hayvan desteği …
Bu içerik 645 kez okundu.

Bakanlar Kurulu kararıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 2016 yılında uygulamaya konulan ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi’ kapsamında ilçemizdeki Genç Çiftçilere canlı hayvan hibe edildi.

İlçemize bağlı Ekindere, Yusufça ve Pınarcık mahallelerinde ikamet eden ve hayvancılıkla uğraşan genç çiftçilere, Trakya TİGEM Müdürlüğü’nce yetiştirilen küçükbaş hayvanlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürü Eşref Arslan tarafından teslim edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İlçe Müdürü Arslan; “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında ‘Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi’ çerçevesinde 2017 yılında da ilçemizde ikamet eden 3 genç çiftçiye, kişi başına 35 koyun ve 2’şer adet koç olmak üzere toplam 111 küçükbaş hayvan hibe edildi.

Projenin en değerli tarafı ise; ülkemizde yaşlı kesim tarafından yürütülmekte olan faaliyetlere genç nüfusun kazandırılarak, kentlerde zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan işsiz gençlerimizin köylerine dönerek iş sahibi olmalarını, kırsal nüfusu arttırarak hayvancılık veya bitkisel üretim yaparak tarımsal üretime katkı sunmalarının sağlanmasıdır.

Genç çiftçi projesi sayesinde büyükşehirlerden köylerine dönme imkânı bulan yüzlerce gencimiz bulunmaktadır. Genç nüfusun köylerine dönmesiyle birlikte tarımda ve hayvancılıkta çok ciddi canlılık ve hareketlilik beklemekteyiz. Genç çiftçilerimizin faaliyet gösterdikleri sektörde başarılı olmaları, ekonomik kazanç sağlayarak ilçemizin ve ülke ekonomisine katkı sağlamaları ve böylelikle diğer gençlere örnek olmaları amacıyla İlçe Müdürlüğü olarak her zaman genç çiftçilerimizin ihtiyaç duydukları her konuda yanında olacağız.

Hayvancılığın geleceği ve sürdürülebilirliği açısından oldukça önemli bir proje olan Genç Çiftçi Projesi sayesinde kurulan bu işletmeler hem mevcut hayvan sayılarımızın artmasına, hem de ilimizde hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Genç çiftçiler, proje uygulanmaya başladıktan sonra en az 3 yıl hayvancılık faaliyetini devam ettireceklerdir. Proje kapsamında alınan hayvanlar bu süre içerisinde satılamayacak veya başkasına devredilemeyecektir” diyerek, hibe desteği alan genç çiftçileri kutladı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X