Sendikalardan ortak tepki!

Adem KANKAYNAR -

Sendikalardan ortak tepki!
Bu içerik 432 kez okundu.

Son günlerde eğitimcilere yönelik şiddet, yurdun dört bir tarafında tepkiyle karşılanırken, Ödemiş Kaymakçı ÇPAL Müdürü Ayhan Kökmen’in iki öğrencisi tarafından silahla öldürülmesini, ilçemizdeki tüm eğitim sendikaları ortak bir açıklama ile kınadılar.

 

Eğitim İş, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim Bir Sen temsilcilikleri ve Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce hazırlanan ortak kınama metni, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal tarafından okundu.

Atapark’ta yapılan açıklama şöyle:

“Son zamanlarda eğitimcilerimize yönelik, Karabağlar Atatürk MTAL’de, Müdür Yardımcısının dövülmesi, sonrasında Bornova İlkokulu’nda bir öğretmenin bıçaklanarak yaralanması ve şimdi de Ödemiş Kaymakçı ÇPAL Müdürü Ayhan Kökmen’in iki öğrencisinin silahlı saldırısı sonucu yaşamını yitirmesi olayları, şiddetin geldiği noktayı göstermekte ve toplumu derinden sarsmaktadır.

Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kasteden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir. Sebebi ne olursa olsun, kimden gelirse gelsin, öğretmene yönelik saldırıları ve yaşanan bu vahşeti şiddetle kınıyoruz.

İki lise öğrencisinin okul yöneticisine karşı öldürme kastıyla hareket etmesi, şiddetin vardığı noktanın en açık göstergesidir. Üzücü olan, bu saldırının Ayhan Hocamızın ömrünü verdiği, çocuklarından ayırt etmediği öğrencilerinden gelmiş olmasıdır.

Artık Yeter! Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının arttırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmelidir.

Öğretmenlerimizden öğrencilerimize, yöneticilerimizden velilerimize kadar bütün eğitim camiasını, millet temelinde geniş bir aile gibi düşünüyoruz. Bizim nazarımızda her üyesiyle saygıya değer bu ailenin hangi ferdine olursa olsun, yapılan saldırıyı kayıtsız-şartsız kınıyor, te’lin ediyoruz.

Kimden ve nereden gelirse gelsin, öğretmene yönelik şiddet en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Basınımız, eğitimcilerin uğradığı şiddet kadar saldırganların alacakları cezalara da yer vermelidir. Saldırganların hak ettiği cezayı almaları için var gücümüzle çalışacağız ve davaların takipçisi olacağız.

Ayhan Kökmen öğretmenimizin geleceği kurtarma idealini geride bıraktığı öğretmen bir eş, iki evlat ve binlerce öğretmen arkadaşı yerine getirecektir.

Eğitim camiası olarak bugüne kadar olan saldırılar sonucu hayatını kaybeden bütün öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, saldırıya uğrayan bütün eğitim çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; şiddete başvuranları kınıyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya çağırıyoruz. Çünkü saldırıya uğrayan, öldürülen bizim geleceğimizdir. Öğretmene sahip çıkmak, geleceğimize sahip çıkmaktır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X