MİTSO Meclisi’nin Ocak ayı olağan toplantısı yapıldı

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

MİTSO Meclisi’nin Ocak ayı olağan toplantısı yapıldı
Bu içerik 393 kez okundu.

MİTSO Meclisi, yeni yılın ilk toplantısını yaptı. Meclis Başkanı Mustafa Yüksel başkanlığında toplanan Meclis’te ilk olarak, Aralık ayı kati mizanını görüştü ve oylamaya katılan üyelerinin oybirliği ile mizan kabul edildi.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, gündemin ikinci maddesinde yer alan, yem sanayinde kullanılan hububat ve diğer malzemelerle ilgili fire ve zayiat oranlarının görüşülmesinde, yem yapımında kullanılan çeşitli hububatlar, kepekler, küspeler, bakliyat, hayvansal maddeler ve diğer maddelerle ilgili sevk zayiatı, ambar firesi, öğütme zayiatı ve toplam zayiat oranları yeniden belirlendi.

Fire ve zayiat oranları buğday, arpa, yulaf, çavdarda yüzde 3, mısır, darı ve çeltikte yüzde 5 olarak belirlenirken ince kepek, razmol ve bonkalitede yüzde 4, kaba kepekte 3.5, pamuk, ayçiçeği ve soya kepeklerinde yüzde 4, mısır özü küspesinde yüzde 3,5 olarak kabul edildi. Fiğ, keten ve yonca tohumu ile baklanın fire ve zayiat oranları yüzde 5,5 olarak saptandı. Et, kemik, balık ve kan unlarında ise fire ve zayiat oranı yüzde 3 oldu.

Meclis gündeminin görüşülmesinin ardından söz alan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, son bir aylık dönemde yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Özer, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan 2019 yılı içinde Milas’a bir okul yaptıracağı sözünü aldığını belirterek, “Yapılacak okulun ne okulu olacağına ilişkin araştırmalarımız sürüyor. Bu konuda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile de görüşerek Milas’a ikinci bir fakülte kazandırılması için de görüşme yapacağız. Yapılacak okulun ne okulu olacağına karar verdikten sonra talebimizi TOBB’ne ileteceğiz” dedi.

Reşit Özer konuşmasının devamında, yıllardır çözümlenemeyen ilimizde üretilmekte olan Çam Balına Coğrafi İşaret alınması konusunda uzlaştırıcı bir rol üstelenip sorunu çözdüklerini belirterek, “Yıllardır Marmaris ve Muğla arasında çam balı konusunda bir çekişme yaşanıyordu. Muğla’da en çok çam balı üreten ilçe olarak biz araya girdik ve ilimizde üretilmekte olan çam balına, ilimizin adıyla ‘Muğla Çam Balı’ olarak coğrafi işaret alınması için uzlaşma sağladık. Bunun için Ankara’da Türk Patent ve Markalar Kurumu Başkanı ile de görüşerek kararımızı ilettik. Sonuçta çok kısa bir süre içinde Muğla çam balına coğrafi işaret alınacak” dedi.

Özer, Katar iş gezisi hakkında da Meclis üyelerine bilgi vererek, gezi dönüşünde Katarlı bir firmadan Milas ürünleri için talep geldiğini söyleyip konuşmasını şöyle tamamladı: “Markalı zeytinyağı üreticilerimizi Odamıza davet ettik. Şimdi onlar ihracat kapasiteleri ile ihracat fiyatlarını bize bildirecek ve biz de Katar’a göndereceğiz. Milas’ın önüne güzel bir ihracat fırsatı doğdu. Bu fırsatı iyi bir şekilde değerlendirmek için gayret ediyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X