‘Tarihi Türk El Halıları’ katalogları MİTSO’ya armağan edildi

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Tarihi Türk El Halıları’ katalogları MİTSO’ya armağan edildi
Bu içerik 442 kez okundu.

Milas el halılarının Coğrafi İşaret patent haklarının, tasfiye sürecindeki Sümer Holding’ten devralınması için ‘mutlu son’a yaklaşılırken, MİTSO’nun bu girişimine bir destek de, ilçemizin tanınmış simalarından Halime Uçar’dan geldi. Uçar, elindeki Tarihi Türk El Halıları kataloglarını MİTSO’ya armağan etti.

Uçar’ın armağan ettiği katalog kitaplar arasında; Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk El Halıları katalogunun 1. ve 2. ciltlerinin İngilizce baskıları, Sanat Tarihçi ve Turist Rehberi Uğur Ayyıldız tarafından hazırlanan “Çağdaş Türk Halıları” katalog kitabının Almanca baskısı ve Bazaar 54 - Türk Halıları kataloğu bulunuyor.

Türk Halıları kataloglarını MİTSO’ya bağışlayan Halime Uçar, MİTSO’nun, Milas halılarının Coğrafi İşaretini almak için yaptığı çalışmaları duyduğunu belirterek, “Ben de sizin bu güzel çalışmanıza böyle destek olmak istedim. Elimdeki tarihi Türk halılarının kataloglarının olduğu kitapları size bağışlıyorum. Sizin de en kısa sürede Milas halılarının coğrafi işaret hakkını Milas’a kazandıracağınıza inanıyorum ve size yolunuzda başarılar diliyorum” derken, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de, Halime Uçar’a teşekkür ederek, “Biz Milas halıcılığını yeniden canlandırmak istiyoruz. Bu amaçla, öncelikle Sümer Holding’den coğrafi işaret haklarını devralmak için başvurularımızı yaptık. Şimdi Sümer Holding ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı arasındaki yazışmalar devam ediyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da bu konuda bizim yanımızda. Bizi destekliyor. Hatta Ankara’da beni Bakanla da görüştürdü ve Sayın Bakanımızın da sözlü desteğini almış durumdayız. Devir işlemlerinin en kısa sürede tamamlanacağını umuyorum. Sizin bu değerli kitaplarınızı MİTSO’nun kütüphanesinde koruyacağız ve yararlanmak isteyenlerin kullanımına açacağız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X