“İttifak Anayasaya aykırı!”

ÖNDER Haber / A. Kemal KAŞKAR -

“İttifak Anayasaya aykırı!”
Bu içerik 412 kez okundu.

CHP Muğla Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Akın Üstündağ, TBMM Başkanlığına sunulan 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifinin birçok açıdan Anayasaya aykırı olduğunu belirtti.

 

“Ortada bir hukuk garabeti var”

Üstündağ, düzenlemenin MHP’yi barajdan kurtarmak için hazırlandığını, ama her nedense barajı kaldırmayı veya indirmeyi düşünmediklerini, böyle bir düzenlemenin adrese teslim ve seçimlerdeki adaleti ortadan kaldıracak bir yapıda olduğunu dile getirerek, “Ortada bir hukuk garabeti var. Anayasanın 67. maddesine göre seçim kanunları temsilde adalet ilkesine uygun olmak durumundadır. Partilerin aldıkları oylar dışında ittifaka verilen oyların bölüştürülerek ayrı bir paylaşma sistemi getirilmesi mümkün değildir. Her iki partiye oy vermemiş seçmenin ittifakta verdiği oyun temsil noktasında bir sorun vardır. Seçmenin iradesini tam olarak yansıtmayacağı ve belirsizlik yaratacağı kesin olan böyle bir düzenleme demokrasiye uygun düşmez. Üstelik barajı geçemeyeceği belli olan MHP’yi kurtararak aslında en fazla muhalefet olarak kalabilecek bir partinin iktidara taşınmaya çalışılması Anayasaya ve seçim kanunlarını muvazaayla ihlal etmek ve kanuna karşı hile vasfını içermektedir. Böyle bir yöntem, demokratik ülkelerde masum ve kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

 

“Mühürsüz oylar geçerli sayılıyor,

Seçmenler fişleniyor, Seyyar sandık geliyor”

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, düzenlemenin birçok noktada sorunlu olduğunu, adil ve düzenli bir seçim yerine iktidarın seçimi kazanmasını amaçlayan, kaos ve kargaşa yaratacak tuzak maddelerle dolu olduğunu söyleyerek açıklamasını şöyle tamamladı:

“Düzenlemede, aynı apartmanda olanlar bile ayrılarak başka sandıklarda oy kullanması sağlanarak seçmenlerin fişlenmesi sağlanıyor. Seçim bölgeleri birleştiriliyor, seyyar sandıklar kuruluyor, mühürsüz zarf ve oy pusulaları geçerli sayılıyor, çizik ve işaretli zarflar geçerli sayılıyor, kolluk güçleri sandık başında bulunabiliyor. Bu düzenlemeler, iktidarın kamu gücüyle seçimi yönlendiren, yöneten ve kontrollü bir hale getiren nitelikte olup bu kabul edilemez. İttifak adı altında getirilen bu antidemokratik düzenlemeye sonuna kadar karşı çıkacağız ve mücadele edeceğiz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X