‘Okuryazarlık Seferberliği’ başlatılıyor

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

‘Okuryazarlık Seferberliği’ başlatılıyor
Bu içerik 354 kez okundu.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, ülkemizde -herhangi bir nedenle- eğitim öğretim hakkından yararlanamayan veya temel eğitimini tamamlayamayan vatandaşların okuryazar hale gelebilmeleri ve yarım kalan eğitimlerini tamamlayabilmeleri için, Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde ‘Okuryazarlık Seferberliği’ başlatılacağı ve bu doğrultuda, okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın Halk Eğitimi Merkezlerinde açılacak kurslara devamlarının sağlanarak okuryazar hale getirilmelerinin amaçlandığı belirtilerek;

“5 Mart 2018 tarihinde başlayacak olan kurslarda vatandaşlara 120 (yüz yirmi) saatlik 1. Kademe Kurs Programı uygulanacak olup bu kursu başarı ile bitiren vatandaşlarımız 180 (yüz seksen) saatlik 2. Kademe Kursunu da tamamlayarak ilkokul diplomasına eşdeğer belge alacaklardır.

Bu amaçla, il ve ilçelerde kurulan Yürütme Kurulları koordinesinde Bakanlığımızca belirlenen takvim doğrultusunda 5 Mart 2018 tarihinde Halk Eğitimi Merkezlerinde veya Halk Eğitim Merkezlerince ihtiyaç olunan bölgelerdeki belirlenen okullarda okuma-yazma kursları açılacaktır.

İlimiz ve ilçelerimizdeki okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın kendilerine en yakın okul müdürlükleri ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Okul müdürlükleri veya Halk Eğitimi Merkezleri ile irtibata geçemeyecek durumdaki engelli, yaşlı vatandaşlarımız, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ait 280 48 37 numaralı telefon aracılığı ile başvuruda bulunarak yetkililerimizin kendilerine ulaşmalarını sağlayabilirler” denildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X