“Bozuk sağlık sisteminin yükü, Sağlık Çalışanlarının sırtındadır”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR -

“Bozuk sağlık sisteminin yükü, Sağlık Çalışanlarının sırtındadır”
Bu içerik 412 kez okundu.

Birleşik Kamu – İş Konfederasyonu’na bağlı Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız tarafından 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yapılan açıklamada, “Günümüzde tıbbiyeliler ve sağlık çalışanları için 14 Mart’ı bayram olarak kutlamanın koşulları ortadan kalkmıştır” denildi.

Sağlık Çalışanlarının sorunlarının çözülmediğine, taleplerinin karşılanmadığına dikkat çekilen açıklamada bu sorunlar, “İş yükü”, “Şiddet”, “Uzun ve düzensiz çalışma saatleri”, “Gelecek kaygısı”, “Ücret yetersizliği”, “Nitelikli hizmet sunamamaktan duyulan mutsuzluk”, “İş kazaları ve meslek hastalıkları”, “Liyakatsiz atamalar ve Kayırmacılık” başlıklarıyla dile getirilerek, çözüm önerileri ve talepler şöyle sıralandı:

 

Çözüm önerileri ve talepler

•Sağlık sistemindeki personel açığı giderilerek, sağlık çalışanlarının iş yükü azaltılmalıdır.

•Sağlık çalışanlarının mesai ve nöbet saatleri yeniden düzenlenmeli, uzun çalışma sürelerinden vazgeçilmelidir.

•Sağlıkta şiddetin önlenmesi için toplumun hükümet temsilcileri ve medya tarafından doğru şekilde bilgilendirilmesi gerekmektedir.

•Sağlıkta şiddetin iş kazası sayılması için gerekli hukuki ve idari düzenlemeler yapılmalıdır.

•Türk Ceza Kanunu’nda sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti caydırıcı nitelikte yeni düzenlemeler yapılmalıdır.

•Çalışanlar arasında farklı çalışma biçimlerine (4C, 4B vb.) son verilmeli, tüm emekçiler kadrolu, güvenceli çalışma koşullarına kavuşturulmalıdır.

•İş kazaları ve meslek hastalıklarının en aza indirilmesi için korunma ve koruma yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

•Dinlenme hakkı Anayasal bir haktır ve bunun gereği düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir.

•Yıpranma payı hakkından (fiili hizmet süresi zammı) yılbaşına 90 gün olarak faydalanılması, bu hakkın sağlık çalışanlarının tümünü kapsaması ve halen görev yapan personele geçmişe etkili olacak şekilde yasal düzenleme yapılmalıdır.

•Tüm çalışanların maaşları ve her türlü ödemeleri genel bütçeden ödenmelidir. Döner sermaye ve tüm ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır. Döner sermaye, performans uygulaması kaldırılmalıdır.

•İnsan onuruna yaraşır bir yaşam için sabit maaş ücretlerinde artış sağlanmalı, gelir vergisi oranı düşürülmelidir.

•Siyasi iktidar, vakit kaybetmeksizin akılcı ve bilimsel sağlık politikalarını uygulamaya koymalı, sağlıkta dönüşümden vazgeçmelidir.

•İktidarın uygulamaya koyduğu Şehir Hastaneleri, sağlıktaki bu yıkımı çok daha zarar verici boyutlara taşıyacaktır. Hükümet, telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açmadan Şehir Hastaneleri uygulamasından vazgeçmelidir.

•Sağlık sisteminin piyasalaştırması, çalışanlar için daha fazla iş yükü, hastalar için ise sağlık hakkının gaspı anlamına gelmektedir. Sağlıkta piyasalaşmaya son verilmeli, Atatürk’ün başlattığı ulusal, kamucu, halkçı ve emekçiden yana sağlık politikaları uygulanmalıdır.

 

Tek çözüm örgütlü mücadeledir

Siyasi iktidar, sağlık çalışanlarının haklı taleplerini görmezden gelmektedir. Bu olumsuz etkileri yok etmek için tek çözüm örgütlü mücadeledir. 14 Mart’ları bayram olarak kutlayabilmek için Cumhuriyetimizin sağlık çalışanlarını bu onurlu mücadelemizde Genel Sağlık-İş’te birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

Tüm bu olumsuz koşullar içinde, karşılaştıkları tüm güçlüklere rağmen, zor ve onurlu görevi yerine getirmek için fedakârca çalışan tüm sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramı kutluyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X