Trafik kazaları öldürmeye devam ediyor!

29 Nisan 2014, Salı, 9:27 | Fikret ÇOBAN, Manset | 78.039 views | 0 yorum
fikret coban yazdı
Hayata Dair / Fikret ÇOBAN Son bir hafta içinde, 17 yaşında iki lise öğrencisini trafik terörüne kurban verdik. Hüseyin Yel, Milas Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi, motorsikletiyle tali yoldan ana yola çıktığı yerde, İstanbul plakalı bir aracın çarpmasıyla ölüyor, sürücü muhtemelen yola yabancı, tatil için Bodrum’a geldi ve hızla dönüyor. Kazanın olduğu yere yakın ikamet ettiğim […]

Hayata Dair / Fikret ÇOBAN

Son bir hafta içinde, 17 yaşında iki lise öğrencisini trafik terörüne kurban verdik. Hüseyin Yel, Milas Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi, motorsikletiyle tali yoldan ana yola çıktığı yerde, İstanbul plakalı bir aracın çarpmasıyla ölüyor, sürücü muhtemelen yola yabancı, tatil için Bodrum’a geldi ve hızla dönüyor. Kazanın olduğu yere yakın ikamet ettiğim için, kazanın üzerine vardım. Yolun kenarında yola yapışmış yatan 17 yaşında bir genç, kullandığı motorsiklet ters yönde parçalanmış şekilde. Hızın yüksek olduğu belli, araç epey hasar almış. O güzergahta o kadar hız nasıl yapılır. İnsanlar yola çıktığında sadece kendini düşünüyor, bencilleşiyor, yolun sadece kendisine ait olduğunu düşünüyor. Eğer o kaza normal hızla meydana gelseydi o ölüm olayı yaşanmazdı.

İkinci ölümlü kaza, Derince mevkisinde meydana geliyor. Bisikletiyle tali yoldan anayola çıkan lise öğrencisi Lütfullah Özden’e, yine  İstanbul plakalı bir araç çarpıyor, 17 yaşındaki genç orda ölüyor.

Bir hafta içinde hayat dolu iki genci toprağa gömüyoruz. Ateş düştüğü yeri yakıyor, acı orda kalıyor, sonra hiçbir şey olmamış gibi herkes yoluna devam ediyor. Hiç olmazken birden ölüm vicdanları sızlatabilir ama hergün onlarca insanın iş kazalarında, trafik kazalarında, kadınların erkekler tarafından öldürülmesinin sıradanlaştığı bir ülkede  ölümler  kanıksanmış, vicdanlar nasırlaşmış!. ‘Ne yapalım kaderimiz bu’ algısı, hayat kültürü haline gelmiş durumda.

Trafik kazası dediğin olay engellenebilir, sağlıklı bir trafik yönetme politikan olursa tedbiri alınır. Ölümlü kazalar azaltılabilir. Ben bunları yazıyorum, isyan ediyorum ama kime? Kardeşim, dünya ölecek noktaya gelmiş insanları canlandırmak için, hayat vermek için çırpınıyor, biz 17 yaşında gençleri diri diri toprağa gömüyoruz, buna can mı dayanır?

Emniyet Genel Müdürlüğünün 2013 verilerine bakılırsa, yılda 4 bin kişi trafik kazalarında ölüyor. Ancak bu 4 bin rakamı kayda geçenler, bir de kayıt altına alınamayanlar var, bunları da eklerseniz sayı tahminen 10 bine ulaşıyor. 10 bini son 10 yılla çarparsak, demek ki 100 bin kişi trafik terörüne kurban gitmiş. Yaşadığımız Milas’ın merkez ilçe nüfusundan daha fazla bir insan topluluğu vakitsiz bu hayata veda ediyor. Acı değil mi,bu !

Ne yazık ki; trafik kazalarının önü alınamadığı için, bir kader algısı yerleşmiş yöneticilere ve topluma… Elimizden ne gelir, geçidi ordanmış onun kaderine o yazılıymış, Allah taksiratını affetsin diyoruz, Allah afferder ama 17 yaşında gencecik bedenlerin toprağa yatırılmasını affeder mi?

Sadece trafik kazalarında değil, işçi ölümlerinde, kadın cinayetlerinde Avrupa’da ve dünyada ilk sıralardayız.

Ne yapalım bütün bunlar kaza diyoruz, esas kaza doğru dürüst bir trafik yönetme politikamızın olmamasıdır. Ben öyle yasakları, kuralları savunan biri değilim ama Trafik yasaklarını, kurallarını savunan biriyim. Ama bundan daha önemlisi, trafik kazalarının azaltılacağı bir trafik yönetme politikasının oluşturulması şart olmuştur. Yılda ortalama 4 bin kişinin kazalarda öldüğü bir ülkede hepimiz, iş kazası, trafik kazası gibi ölümlere aday adayıyız.

Yıllar önce okuduğum bir gazete haberini halâ yeri geldiğinde kullanırım. İsveç’te öğrencileri taşıyan bir otobüs nehre yuvarlanıyor ve 3 çocuk ölüyor. 16 yıl sonra böyle ölümlü bir trafik kazası meydana geliyor. Şimdi bir kıyaslama yapalım mı? Emniyet Genel Müdürlüğünün 2013 verilerine göre trafik kazaları sonucu hayatlarını kaybeden insan sayısı kaçtı? 4 bin, Insan bu, sayı değil, para değil, araba değil, taş değil, insan be insan!

Gördüğünüz gibi insanı yaşatma dersinden, sevme dersinden, sorunları çözme dersinden, barış ve huzur içinde birlikte yaşama dersinden sınıfta çakmış bir sistemimiz var!