“05-11 Ocak Verem Eğitim ve Propaganda Haftası”

“05-11 Ocak Verem Eğitim ve Propaganda Haftası”

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü Tüberküloz İl Koordinatörlüğü, her yıl 5-11 Ocak tarihleri arasında “Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” adı altında, vatandaşları verem ve veremle mücadele konusunda bilgilendiren bir etkinlik sürdürüyor. Bu yıl da, bu kapsamda, vatandaşları bilgilendirmek için aşağıdaki yazılı açıklamayı yaptı:
“Tüberküloz (TB-Verem) önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen halen dünyanın en ölümcül enfeksiyon hastalığı olmaya devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre 2017 yılında dünyada yaklaşık 10 milyon tüberküloz vakası ortaya çıkmış, 1,5 milyon kişi de bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri tüberküloz basili ile enfektedir. Bu kişilerin %10’unda, hayatlarının bir döneminde, TB hastalığının ortaya çıkması beklenmektedir. Bağışıklık sistemini zayıflattığı için dünyada HIV/AIDS enfeksiyonunun artması da küresel TB tehdidini artırmaktadır.  Her gün, 30.000 kişi tüberküloza yakalanmakta ve 4500 kişi tüberkülozdan ölmektedir.  Dünyada, küresel çabalarla, 2000 yılından bu yana 54 milyon kişinin hayatı kurtarılmış ve tüberküloz %42 oranında azaltılmıştır.
Ülkemizde Tüberküloz hasta sayısı her yıl yaklaşık %4-5 oranında azalmaktadır. Tüberküloz insidansı yüz binde 29,4’den yüz binde 14,6’ya düşmüştür.       
Ülkemizde tüberküloza yönelik tanı ve tedavi hizmetleri tüm sağlık kuruluşlarında ÜCRETSİZDİR. TB ve dirençli TB hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek tüm ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilerek ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarına ve hastalarımıza ulaştırılmaktadır.
İlimizdeki tüberküloz hastalarının teşhis, takip ve tedavileri; Menteşe ve Fethiye ilçelerimizdeki iki verem savaş dispanserimiz tarafından İlçe Sağlık Müdürlükleri, Aile Hekimlikleri, Devlet ve Özel Hastaneler ile  koordineli bir şekilde yürütülmektedir. 
Verem hastalığı TB mikrobunun solunum yolundan alınması ile oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık en sık akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilir. 
•    Akciğer tüberkülozu belirtileri;
•    2-3 hafta yada daha uzun süren öksürük
•    Kanlı balgam
•    Göğüs, sırt, yan ağrısı
•    Ses kısıklığı (Özellikle gırtlak tüberkülozu)
•    Halsizlik
•    Kilo kaybı
•    İştahsızlık
•    Gece terlemesi
•    Ateş
Ayrıca akciğer dışındaki organları tutan tüberküloz vakalarında bu organların fonksiyonları ile ilgili belirtiler de görülür. 
Özellikle geçmeyen öksürük başta olmak üzere bu belirtilerden 2-3 adeti görülen vatandaşların sağlık kuruluşlarına müracaatı uygun olur. 
Ülkemizde 2006 yılından beri tüberküloz tedavisinde Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. DGT; Hastanın ilaçlarını doğru ve tam olarak içtiğinden emin olabilmek için her doz ilacın bir sağlık personelinin veya başka bir görevlinin gözetiminde içirilmesidir. Tüberküloz hastalarının tedavilerinin uzun sürmesi, tedavi süresince işgücü kaybına uğramaları gibi sebeplerle hastalar ve aileleri psiko-sosyal desteğe ve maddi yardıma ihtiyaç duymaktadırlar. Bu kapsamda; Sağlık Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında bir protokol imzalanmış, ekonomik ve sosyal güçlükler yaşayan tüberküloz hastalarına 2018 yılı Şubat ayından itibaren düzenli nakdi yardım verilmeye başlanmıştır. Bu programla tüberküloz hastalarının düzenli tedavi, takip ve kontrollerinin sağlanması, tedaviye uyumun artırılması, hastalarımıza ve ailelerine ilgili uzmanlar tarafından psiko-sosyal destek verilmesi hedeflenmiştir. Bu program kapsamında 2 bin 250 Tüberküloz ve SSPE hastasına destek sağlanmaktadır.
                                                                                    
                                                                    
 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık