14. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu başladı

Olcay Akdeniz arkadaşımızın 16 yıl önce başlattığı “Karia, Karialılar ve Mylasa” sempozyumları, pandemi nedeniyle iki yıl ara verdikten sonra, geçen sene 13.’süyle devam etmişti. Bu yıl da, ana konusu “Karia’nın Mozaikleri, Duvar Resimleri ve Yer Döşemeleri” olan 14.’sü, bu sabah Milashan Otel’de başladı.

14. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu başladı

Milas ve Karialılar üzerine, konusunun uzmanı, bir kısmı bölgemizdeki kazıların eski ve yeni başkanları olan, dünyada Karia üzerine geniş çalışmaları olan yerli ve yabancı akademisyenlerin katıldığı sempozyum bu yıl, California Üniversitesi Mimarlık Tarihi ve Klasik Arkeoloji Bölümü’nden Ordinaryüs Prof. Dr. Fikret Yegül ile, Oxford Üniversitesi’nde Klasik Arkeoloji ve Sanat Profesörü ve 30 yıldır Aphrodisias Kazı Başkanı olan Prof. Dr. R.R.R. Smith’in onurlarına düzenleniyor.

Bu sabah başlayan sempozyumun açılış konuşmasını yapan Olcay Akdeniz, herkese hoşgeldiniz dedikten sonra, pandemi nedeniyle iki yıl ara verilen sempozyumların geçen yıl tekrar başladığını ve bu yıl da sempozyum bilim kurulu tarafından “Karia’nın Mozaikleri, Duvar Resimleri ve Yer Döşemeleri” konusunda ve Ordinaryüs Prof. Dr. Fikret Yegül ile Prof. Dr. R.R.R. Smith’in onuruna yapılmasını kararlaştırdığını belirterek, “ümit ediyorum gelecek yıl da sempozyumumuzu gerçekleştirebiliriz” dedi ve katkı veren herkese teşekkür ederek, sempozyumun gerçekleşmesinde büyük katkı payı olan MİTSO Başkanı Reşit Özer ve daha sonra da Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke’ye söz verdi. Çok kısa olarak sempozyumun Milas için önemi konusunda görüşlerini belirttikten sonra, sempozyumun Milas’a yıllardır çok şeyler kattığını ve bundan sonra da katmaya devam edeceğine inandıklarını belirterek, konuklara hoşgeldiniz dediler ve sempozyum çalışmalarına başarı dilediler.

Daha sonra, iki gün sürecek sempozyumun ilk oturumuna geçildi. Oturum Başkanlığını Bodrum Pedesa Kazı ve Araştırmaları Bilimsel Sorumlusu Prof.Dr. Adnan Diler’in yaptığı bu ilk bölümde, onurlarına sempozyum yapılan Prof. Dr. Fikret Yegül’ün yaşamı ve arkeolojik çalışmalarıyla ilgili olarak Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar, Prof. Dr. R.R.R. Smith’in yaşamı ve arkeolojik çalışmaları konusunda da, Aphodisias’da Profösör Smith’in Kazı Başkan Yardımcılığını da yapan Serra Somersan birer sunum yaptılar.

Oturum Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, bu önemli sempozyumu büyük bir sabır ve emekle örgütleyen Olcay Akdeniz’i tekrar anarak, bu başarısı nedeniyle katılımcıları O’nu alkışlamaya davet etti ve uzun uzun alkışlandı.

Daha sonra Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar ve İasos eski Kazı Başkanı Dr. Fede Berti, sunumlarını gerçekleştirdiler.

Bugünkü oturum, verilen öğle arasından sonra, devam edecek.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık