36. Muğla Odaları ve Borsası Ortak Toplantısı'nda çevre yolu sorunu üzerinde de duruldu

Milas Ticaret ve Sanayi Odası  ev sahipliğinde düzenlenen 36. Muğla Odaları ve Borsası Müşterek Toplantısı’nda Milas’ın en acil sorunu olan çevre yoluna dikkat çekildi.

36. Muğla Odaları ve Borsası Ortak Toplantısı'nda  çevre yolu sorunu üzerinde de duruldu
  • 24 June 2023, Saturday 13:00

Milas Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında 23 Haziran Cuma günü düzenlenen 36. Muğla Odaları ve Borsası Ortak Toplantısı’na Muğla Milletvekilleri Yakup Otgöz, Kadem Mete, Gizem Özcan, Süreyya Öneş Derici, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Muğla Ticaret Borsası, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Bodrum Ticaret Odası, Marmaris Ticaret Odası, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, İMEAK DTO Marmaris, Bodrum, Fethiye şubeleri yönetim kurulu ve meclis başkanları, meclis üyeleri, genel sekreterleri ile Muğla Odaları Akademik Danışmanı Işıl Arıkan Saltık katıldı.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ve Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in açılış konuşmalarıyla başlayan toplantıda oda üyelerinin ve bölge ekonomisinin sorunları görüşüldü.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’ın zeytinin ve zeytinyağının başkenti olarak tanımladığını, coğrafi işaretli ürünlerin başkenti tanımlamasının da yakışacağını söyledi.

Milas’ın sorunlarına değinen MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel,  en acil sorunun trafiğin içerisinde bulunduğu durum nedeniyle çevre yolu olduğuna vurgu yaptı.

 

ÇIRALI, FETHİYE’NİN İL OLMASI İÇİN DESTEK İSTEDİ

Toplantıda konuşan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Fethiye'nin il olması talebini, yat çekek yeri sorunu, imar sorunu, istihdam üzerindeki vergi ve prim yükü konularını gündeme getirdi.

“Fethiye’den hepinize selam getirdim. Fethiye olarak, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında ayrı bir heyecanı yaşıyoruz. 25 yıldır ısrarla dile getirdiğimiz il olma talebimizin yerine gelmesi için çalışıyoruz. “ diyerek sözlerine başlayan Osman Çıralı, Fethiye’nin bölge ekonomisinin yanı sıra ülke ekonomisi için ürettiği katma değerin yanı sıra, tarım, sanayi ticaret, sanayi ve turizm kapasitesi ile birçok ilden çok daha büyük bir ekonomiye sahip olduğuna dikkat çekti. Osman Çıralı şöyle devam etti: 

“Muğla’ya 135 kilometre uzakta olan Fethiye’den zorunlu işlemler için Muğla merkezine gidip gelmemiz 1 günümüzü alıyor. Bu uzaklık nedeniyle bazı hizmetlerin yeterince ve zamanında Fethiye’ye ulaşmıyor. Fethiyemiz, il olmak için gerekli en az 100 bin nüfus ve il merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta olması kriterlerine göre de il olması gereken ilçeler içinde ilk sıralarda yer alıyor. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Fethiye’nin il olmasını için yapılan girişimlere tam destek veriyoruz. Sizlerden de bu konuda yürüttüğümüz lobi çalışmalarına destek vermenizi talep ediyorum.”

 

ÇIRALI: “İSTİHDAM ÜZERİNDEKİ VERGİ YÜKÜ KALDIRILMALI”

Türkiye’de KDV ve gelir vergisi oranlarının çok yüksek olduğunu ve vergi gelirlerinin büyük bir bölümü ücretli kesimden alındığını hatırlatan Osman Çıralı, “Ekonomide yüksek enflasyonun neden olduğu gizli kriz döneminde üyelerimiz ciddi sıkıntılar yaşıyor ve üstlerindeki yükün bir nebze de olsa azaltılmasını istiyor. Bu yüklerden en önemlisi ise şüphesiz,  işveren-çalışan çalışma hayatının iki tarafını da etkileyen, istihdam üzerindeki vergi yükü. Bir taraftan yüksek enflasyon diğer taraftan ücretlerden alınan yüksek vergi çalışanları daha da mağdur ediyor.

Çalışan ücretleri üzerinden alınan gelir vergisi, damga vergisi, SSK primi ve işsizlik sigortası primi gibi istihdam üzerindeki tüm bu vergi ve yükler, üyelerimizin rekabet gücünü de olumsuz etkiliyor.

İstihdam üzerindeki bu ağır yük, ülkemizde ne yazık ki yeni yatırımları engelleyip, kayıt dışını büyütürken, işletmelerin rekabet gücünü ve istihdam artışını zayıflatıyor.

Bu nedenle istihdam üzerindeki vergi ve prim yükünün azaltılması gerekiyor. Bu konuda alınacak önlem işsizliğin önlenmesi, girişimciliğin desteklenmesi açısından da önemlidir.

Değerli Başkanlarım, bu konuda daha önce yaptığımız gibi Muğla Odaları olarak tek ses olmayı ve taleplerimizi gerekli mercilere hatta Ankara’ya hep birlikte iletmeyi öneriyorum.” şeklinde konuştu. 

Muğla ekonomisinin tüm sorunları görüşüldü

Toplantıda Muğla milletvekilleri, Milas Kaymakamı, Muğla Odaları ve Borsası başkanları tek tek söz aldı. Muğla Milletvekilleri Muğla’nın sorunlarının çözümü noktasında tüm çabayı sarf edeceklerini ifade ettiler.

36. Muğla Odaları ve Borsası Ortak Toplantısı aile fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık