Adalet Ateşi Nöbetini Bodrum’da başlattılar: “İyi kötü uygulanan hukuk sisteminin tabutuna bir çivi daha çaktılar”

Bodrum Kent Konseyi Bileşenleri öncülüğünde Bodrum’da Adalet Ateşi yakıldı ve Adalet için süresiz eylem başlatıldı.

Adalet Ateşi Nöbetini Bodrum’da başlattılar: “İyi kötü uygulanan hukuk sisteminin tabutuna bir çivi daha çaktılar”
  • 16 December 2023, Saturday 11:58

TİP İlçe Başkanı Barkın Kurt “Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye’nin en üst yargı organı olan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay için verdiği ‘hak ihlali’ kararına rağmen tahliyesini reddetti ve bu yönde karar veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Yetmedi, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesini istedi. Yargıtay bu hamlesiyle, hukuku hiçe sayarak saray rejiminin alanını genişletmiş, “Biz Anayasayı bilerek, isteyerek ayaklar altına alıyoruz ve buna karşı hiçbir şey yapamayacaksınız” diyen saraya el vermiş, iyi kötü uygulanan hukuk sisteminin tabutuna bir çivi daha çakmıştır” dedi.

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Bodrum Belediye Meydanı’nda bu akşam saatlerinde Bodrum Kent Konseyi Bileşenleri tarafından düzenlenen Temel Hak ve Özgürlükler İçin Meşalemizi Yakıyoruz eylem ve basın açıklamasında Adalet Ateşi yakıldı ve süresiz nöbet başlatıldı. Eylem ve basın açıklamasına Muğla Baro Başkanı Levent Akgün ile Bodrum ve Muğla Barosu avukatları, muhalefet parti üyeleri ile ilçedeki STK temsilcileri destek verdi.

HUKUK SİSTEMİNİN TABUTUNA BİR ÇİVİ DAHA ÇAKILMIŞTIR

Üç varil içerisinde odunlarla ateşler yakıldı. Basın açıklamasını TİP İlçe Başkanı Barkın Kurt ile DEM Parti İlçe Başkanı Zuhal Macit ortaklaşa okudu.

Barkın Kurt açıklamasında “Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye’nin en üst yargı organı olan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay için verdiği ‘hak ihlali’ kararına rağmen tahliyesini reddetti ve bu yönde karar veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Yetmedi, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesini istedi. Mahkemelerin tarafsızlığından bahsedemeyeceğimiz bu ortamı, saray rejiminden bağımsız düşünemeyiz. Yargıtay bu hamlesiyle, hukuku hiçe sayarak saray rejiminin alanını genişletmiş, “Biz Anayasayı bilerek, isteyerek ayaklar altına alıyoruz ve buna karşı hiçbir şey yapamayacaksınız” diyen saraya el vermiş, iyi kötü uygulanan hukuk sisteminin tabutuna bir çivi daha çakmıştır” dedi.

ÖNCE DARBE YAPIP SONRA KILIFINA UYDURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Barkın Kurt  İktidarın amacının, tekçi, faşist devlet örgütlenmesinin önündeki engelleri kaldırmak olduğunu bildiklerini belirterek “Önce ‘darbe’ yapıp, sonra anayasayı değiştirerek kılıfına uydurmaya hazırlandığını görüyoruz! Siyasi iktidarın ve onun derin odaklarının yurttaşları çaresizliğe teslim etmenize seyirci mi kalacağız? Kayyum rejimine, yargının siyasallaşmasına, temel hak ve hürriyetlerimizin ayaklar altına alınmasına seyirci mi kalacağız? Bu açık hukuksuzluk karşısında hep birlikte direnmek ve hukuku egemen kılmak zorundayız. Bunun altını çiziyoruz, direnmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

ADALET ATEŞİ NÖBETİMİZİ BAŞLATIYORUZ

DEM İlçe Başkanı Zuhal Macit ise açıklamasında “ Bir ülkede Anayasa Mahkemesinin kararları uygulanmıyorsa, yani ortada bir Anayasa yoksa, yetkilerini Anayasa’dan alan bir Cumhurbaşkanı da yoktur, bir devletten de bahsedilemez. Anayasa yoksa artık ortada meşru bir siyasi iktidar da yoktur! “Anayasayı tanımam, AYM kararlarını tanımam, buna alışacaksınız” diyen saray rejimi karşısında durmaya, onların adaletsiz düzeni karşısında halkın mücadelesini, emeğin mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Bodrum’da, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan tüm muhalif siyasi partiler, STK’lar, Demokratik Kitle Örgütleri, Meslek Odaları, Sendikalar ve duyarlı vatandaşlar olarak, olağanüstü günlerden geçtiğimizin bilinciyle, Yargıtay’ın bu kararını tanımadığımızı deklare ediyoruz! Adalet meşalemizi yakıyor ve bugünden itibaren Adalet Ateşi Nöbetimizi başlatıyoruz. Her gün saat 17:00-19:00 arası bu meydanda, olacağız! Basın açıklamalarıyla, serbest kürsülerle, sohbet toplantılarıyla, temel hukuki metin okumalarıyla… bu meydanda olacağız! Hepinizi destek vermeye ve direnmeye çağırıyoruz" dedi.

Kurt ve Macit’in açıklamasının ardından Muğla Baro Başkanı Levent Akgün ve avukatlar Adalet Ateşi’ni yaktı. Muğla Barosu genç avukatları Anaya Maddelerini okudu. Yaklaşık iki saat süren etkinlik konuşmalarla sona erdi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık