Aday Açıklamaları Gecikiyor..

Mart 2024’te yapılacak mahalli idareler seçimleri için partiler, adaylarını belirleme sürecine gireli çok oluyor. Hemen hemen bütün partiler, belediye başkanlığı ve meclis üyeliği son başvuru tarihlerini bir-iki kez değiştirerek öteledi.

Aday Açıklamaları Gecikiyor..
  • 05 January 2024, Friday 12:39

CHP’de aday adaylığı süresi bitmesine karşın, adayların nasıl belirleneceği konusundaki belirsizlikler de sürüyor. En son dünkü Parti Meclisi’nden karar çıkacağı ve Milas’ta örgüt denetiminde seçim yapılmasının düşünüldüğü söylenirken, CHP Genel Başkanı Özgür Özel dün yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin ikinci kez Can Atalay hakkında verdiği kesin karara uymamakta direnen Yargıtay kararı sonrasında, bunun bir Anayasal darbe olduğunu belirterek, Parti Meclisi’nin bu konuyla ilgili toplanacağını, aday açıklamalarının gelecek haftaki toplantıya kaldığını belirtti.

Eğer, denildiği gibi dün karar çıksaydı, Milas’ta muhtemelen 14 Ocak’ta örgüt denetiminde, üye bazında eğilim yoklaması için sandık konacaktı. Yine ertelendi.

İYİ Parti’de de aday adaylığı sürecinin 12 Ocak tarihine ertelendiği biliniyor. Belediye Başkanlığı için Mehmet Çayırlı’nın dışında başvuru olmazken, Belediye Meclis üyelikleri için müracaatlar devam ediyor.

AKP’de ise son başvuru tarihleri birkaç kez ertelenmişti. Dün itibariyle bu süre bir kez daha uzatıldı ve 31 Ocak tarihine kadar Belediye Meclis üyelikleri için başvurulabilecek.

BAŞKAN ADAYLARININ AÇIKLANMASI DA GECİKİYOR..

Öte yandan, İlçe Belediye Başkan adayları gibi Büyükşehir adayları da hâlâ netleşmedi. Partilerin, birbirlerini kolladıkları ve çıkaracakları adayı belirlemek için rakip partilerin adayının belli olmasını bekledikleri izlenimi yaygın.

AKP’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için şimdiye kadar aday adaylığını açıklayan isimlerle yetinmeyeceği en net olan durum. Muğla Büyükşehir için Yelda Erol Gökcan’ın isminden bahsedilirken, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın, eski bankacı, ANAP ve CHP milletvekilliği yapmış Mardinli Aydın Ayaydın’ı büyükşehir için düşündüğü ve Ayaydın’a teklif gittiği ve onun da kabul ettiği netleşti. Ancak yine de hâlâ adaylığı açıklanmış değil. Öte yandan Mardinli olan Ayaydın’ın, uzun yıllardır Yalıkavak’ta yazlığı olması dışında, Muğla’da, hele AKP tabanında tanınan biri olmaması da dikkat çekici.

İYİ Parti ve CHP’nin de adayı henüz belli değil. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için İYİP’te başvuru olup olmadığı da bilinmezken,  CHP’nin 10 aday adayı olduğu biliniyor. MHP’nin Muğla’da aday göstermeyip AKP adayını destekleyeceği de biliniyor.

Muğla için ilginç ve birçoğu dedikodu niteliğinde olan kulis söylentilerinden en dikkati çekenlerden bazıları ise, örneğin Behçet Saatcı’nın ve Mehmet Tosun’un adlarının AKP büyükşehir aday adayları arasında konuşulmasına karşın, bu kişilerden herhangi bir açıklamanın gelmemesi..

AKP Milas Belediye Başkan adaylığı için de beş kişinin aday adaylığına başvurmasına karşın, Barış Saylak ve Durmuş Özdemir dışındaki adaylardan hiç ses çıkmaması ve hiç bir şey yapmamaları da dikkat çekiyor. Aday adaylarından M.Yavuz Demir sessizliğini korurken, Hürol Önder ise sanki yarışta yokmuş gibi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık